Siófoknál tegnap eső áztatta a tó jegét, és az önkormányzat által kijelölt jégpályát is elborította a víz. Az Országos Meteorológiai Szolgálat balatoni obszervatóriumának ügyeletese, Patkó Józsefné lapunkat arról tájékoztatta, hogy a maximum 4-5 Celsius-fokos nappali hőmérséklet miatt gyorsan vékonnyá válik a tó jege, amelyet víz borít be. Siófokon tegnap emiatt nem tudták megmérni a jég vastagságát. Az előrejelzés szerint erősödő szél várhatóan széttöri a korcsonyapályák jegét is – fűzte hozzá az obszervatórium ügyeletese. A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányságon Kovács József rendőr zászlós érdeklődésünkre elmondta: kollégái a parton járőröznek, és igyekeznek visszatartani azokat, akik a tilalom ellenére megkísérlik a korcsolyázást vagy a tó jegén a csúszkálást. A korcsolyázókon kívül a költségesebb téli sportok kedvelőinek, a jégszörfözőknek, jégszánkózóknak és jégvitorlással száguldozóknak is várniuk kell még.
Az agárdi rendőrkapitányság is óvatosságra inti a velencei-tavi korcsolyapályákra készülődőket, mert az éjszakai eső és a felmelegedés hatására intenzív olvadás kezdődött, s életveszélyessé vált a jég, ahogy a pátkai, a zámolyi és a fehérvárcsurgói tározótavon is.
A vízi rendőrök egyébként arra is figyelmeztetnek: a Balaton és a Velencei-tó jege szilveszterkor sem lesz alkalmas arra, hogy éjfél után ott folytatódjék az utóbbi években divatba jött, jókedvű mulatozás.
Falusy Ferenc velencei-tavi tófelügyelő elmondta: az éjszaka lehullott mintegy négy milliméternyi eső és a plusz négy fokos hőmérséklet hatására elolvadt a jégpáncélra fagyott hóréteg, erőteljes az olvadás. A tegnap délelőtti mérések eredménye szerint szombat délutántól helyenként már két centiméternyit vékonyodott a jég. A jégpáncél a függőleges partok mentén már kezd elválni a partfalaktól, s emiatt a tó szélén is veszélyessé vált a korcsolyázás, a fakutyázás. A tófelügyelőség a pákozdi Szúnyog-szigetnél, valamint a déli partszakaszon megkezdte a jégre lépést tiltó táblák kihelyezését. A jégvastagság-mérések szerint ugyancsak erőteljesen olvad a jégpáncél a pátkai, a zámolyi és a fehérvárcsurgói tározótavakon, azokra rámenni mindhárom helyen életveszélyes.
Ugyanez érvényes a budapesti és főváros környéki tavakra is, amelyek szinte mindegyikén van jég, de korcsolyázni tilos és életveszélyes rajtuk. Az Országos Meteorológiai Szolgálat ügyeletesének tájékoztatása szerint a Budapest környéki bányatavak – nagy mélységük miatt – különösen veszélyesek ilyenkor.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
