Elfogadták a költségvetést

Az Országgyűlés kormánypárti többsége tegnap elfogadta a jövő évi költségvetést. A koalíción belüli megosztottság miatt nem tudta megszavazni a parlament az új ügynöktörvényt. A T. Ház ugyanakkor döntött a történeti levéltár létrehozásáról, valamint a büntető törvénykönyv módosításáról. A kormánypártok lemondtak interpellációs jogukról, az ellenzék viszont élesen bírálta a kabinetet több visszaélésgyanús ügyben.

Munkatársainktól
2002. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eredetileg tervezett hiánnyal, de némileg módosított bevételi és kiadási előirányzattal fogadta el az Országgyűlés a jövő évi költségvetést tegnap: az előterjesztésre 196-an szavaztak igennel, 172-en nemmel. A büdzsét 568 milliárd 971,7 millió forint hiánnyal, 5310 milliárd 575,4 millió forint kiadási és 4741 milliárd 603,7 millió forint bevételi főösszeggel fogadta el a kormánytöbbség. Ez azt jelenti, hogy a módosító indítványok nyomán nagyjából hétmilliárd forinttal emelkedett mind a kiadási, mind a bevételi főösszeg az eredetihez képest.
A költségvetésben megszabott keretek azonban több szempontból sem tűnnek tarthatónak: az egyik legfontosabb buktató, hogy a keretszámok meghatározásánál a kormány 4,4 százalékos GDP-bővüléssel számolt, ami a piaci várakozások szerint semmiképp sem tűnik teljesíthetőnek. A tervezett hiányt növelhetik a törvénybe épített, felülről nyitott előirányzatok: ezek közt több olyan is van, amely nem áll összhangban a várható költségekkel, így biztosan fel kell majd tölteni. (Ilyen például az önkormányzatoknak a béremelésekre biztosított kerete.) Az idén, a közszférában végrehajtott béremelések áthúzódó hatása szintén több száz milliárdos kiadást jelent. Szűkmarkú ugyanakkor a kassza a vállalkozások támogatásánál, ami nem növekszik az idei évhez képest. Ezek tükrében a piaci elemzők pesszimisták a keretszámok tarthatóságát illetően: legtöbbjük 5,5 százalék körüli, GDP-hez mért hiánnyal számol.
Kétszer is leszavazta a kormányt a parlament. Igaz, az egyik csak egy kormány által támogatott, a Btk.-hoz benyújtott technikai módosító volt, a másik viszont az egyik ügynöktörvény-javaslat, méghozzá az, amelyik az átvilágítandók köréről rendelkezett volna. Az Országgyűlés 174 igen mellett 198 nemmel és két tartózkodással utasította el a tervezetet, az ellenzékkel egyetemben ugyanis az SZDSZ is nemmel szavazott. A kormány nem nyújt be új törvényjavaslatot a közéleti szerepet betöltő személyek állambiztonsági múltjának nyilvánosságra hozatala érdekében – mondta Tóth András államtitkár.
Előzetes normakontroll kezdeményezését kéri a köztársasági elnöktől az MDF frakciója az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára létrehozásáról szóló törvényjavaslat ügyében. Herényi Károly frakcióvezető erről azt követően beszélt, hogy a parlament – 196 igen szavazattal, 161 ellenében, 2 tartózkodással – jóváhagyta az előterjesztést.
Éles, bekiabálásoktól sem mentes vita előzte meg az úgynevezett drogtörvényről szóló javaslatot. A Fidesz-frakció név szerinti szavazást kért a tervezetről, a kormánypárti többség 195 igennel, 179 nem ellenében azt elfogadta.
Az Országgyűlés kormánypárti többséggel elfogadta az APEH bűnügyi igazgatósága megszűnéséről szóló javaslatot. Az egyes pénz- és tőkepiaci tárgyú törvények módosítását célzó előterjesztést 194 igen szavazattal, 173 nem vokssal fogadták el a képviselők.
A T. Ház ellenszavazat nélkül, 136 tartózkodással fogadta el a gázközművagyonnal kapcsolatos önkormányzati igények rendezéséről szóló törvényt. A parlament megszavazta a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosítását is, amelylyel egy alkotmányellenes helyzetet oldott meg, ami a fővárosi önkormányzat és a kerületek közötti forrásmegosztás ügyében keletkezett.
*
A tegnapi napon is voltak interpellációk a T. Házban. Mátrai Márta (Fidesz) elképesztőnek nevezte, hogy Magyarország belügyminisztere sárba taposta az alkotmányt, és választási csaláshoz asszisztált. Úgy vélte: az lenne a tisztességes megoldás, ha Lamperth Mónika felmentését kérné. A miniszter válaszában visszautasította a választási csalás vádját. Arra hivatkozott, hogy az Alkotmánybíróság nem tartalmi, hanem formai szempont alapján semmisítette meg a pártembléma méretét szabályozó rendelkezését az önkormányzati választások szavazólapjain. Szerinte az Orbán-kormány is hozott hasonló intézkedést. Mátrai Márta nem fogadta el a miniszteri választ, a parlament viszont igen. Becsó Zsolt (Fidesz) a Hattyúház ügyében interpellált. Arra hívta fel a figyelmet: a kifogásolható körülmények között kötött bérleti szerződés még ma is érvényben van. Úgy vélte: „vitéz üvegszemű Keller László” azért indított vizsgálatot ebben az ügyben, mert a sokkal nagyobb visszhangot kiváltó augusztus 20-i tűzijáték vagy a Kossuth-megemlékezés szervezése okán nem mertek ilyenbe belevágni.
Letette az esküt a parlament előtt Móring József Attila (Fidesz), miután Szita Károly, Kaposvár polgármestere önkormányzati teendői miatt lemondott mandátumáról.
***
Lendvai: „Viharmentes együttműködés”. Nincs koalíciós válság az MSZP és az SZDSZ viharmentesen működik együtt – fejtette ki Lendvai Ildikó, a szocialisták, valamint Kuncze Gábor, a szabad demokraták frakcióvezetője tegnapi közös sajtótájékoztatójukon. Viták voltak és lesznek, de soha egyik sem közelítette meg a szakadási küszöböt – mondta Lendvai. Kuncze Gábor lapunk kérdésére nem kívánta kommentálni az egyik, tegnapi napilapban megjelent szavait, miszerint az MSZP eltávolodott a saját programjától. Lendvai szerint Kuncze ezt a párt ügynöküggyel kapcsolatos álláspontjára érthette. A koalíciót egyben tartja a kormányprogram megvalósításának szándéka, és egyben marad a következő három és fél évben is – tette hozzá az MSZP frakcióvezetője.
***
Medgyessy pénzt ígért a Terror Házának. A Terror Háza múzeum megkapja a szükséges támogatást a költségvetési tartalék terhére – jelentette ki tegnap a parlamentben Medgyessy Péter miniszterelnök Halász János (Fidesz) napirend előtti felszólalására reagálva. Hozzátette: erről a jövő évi első ülésén dönt a kabinet. Halász János lapunknak nyilatkozva úgy vélekedett: az, hogy tegnap a kormánypárti többség elutasította azt a javaslatát, amelynek elfogadása esetén a Terror Háza megkaphatná az eredetileg tervezett 330 milliós költségvetési támogatást, bizonyítja a szocialisták „színjátékát”. A képviselő ezzel utalt arra, hogy a múlt héten az MSZP-s kormánytagokkal szemben a szocialista frakció megszavazta Pető Iván indítványát. Arról is szólt: igazi garanciát az jelentene a Terror Háza múzeum működéséhez, ha a költségvetési törvényben biztosították volna a 150 millió forintot, nem pedig a kormány döntésétől függne a finanszírozás. Pető Iván nem ért egyet a kormányfővel abban, hogy a kormány kipótolja a Terror Házának nyújtandó állami pénzösszeget. Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatója örömét fejezte ki a kormányfő bejelentése miatt. Mint fogalmazott: reméli vége szakad a több mint egy éve tartó támadássorozatnak, s végre a tudományos munkával, valamint az áldozatok emlékének ápolásával foglalkozhatnak. Pető Ivánról szólva kifejtette: a kulturális bizottság elnöke nyilvánvaló politikai támadást indított az ellen a múzeum ellen, amelyet nem is ismer, amelyet még csak meg sem látogatott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.