Idén tizennegyedik alkalommal adta át tegnap a kimagasló szellemi alkotásokat létrehozó és az új ismereteket a gyakorlatba átültető szakemberek fokozott erkölcsi megbecsülésére a Novofer Alapítvány a Gábor Dénes-díjakat. A kitüntetéseket azon, nyilvános felhívás alapján felterjesztett személyek kapták, akik találmányaikkal, a létrehozott műszaki és szellemi alkotások bevezetésével, a széles értelemben vett innovációs tevékenységükkel hozzájárultak a gazdaság sikeresebbé tételéhez. Az alapítvány kuratóriumának döntése alapján az idén Gábor Dénes-díjban részesült Barkóczi István gépészmérnök, a Fux Rt. vezérigazgatója; Berta István villamosmérnök, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára; Fülöp Ferenc vegyészmérnök, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezetője; Görög Sándor vegyészmérnök, az MTA rendes tagja és Kóczy T. László villamosmérnök, a Széchenyi István Egyetem dékánja. Az alapítás óta eltelt tizennégy év alatt összesen 92-en kapták meg a Gábor Dénes hologramképével díszített bronzplakett kitüntetést. A díjakat Garay Tóth János, a Novofer Alapítvány kuratóriumának elnökével közösen adták át a szaktárcákat képviselő államtitkárok és a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke.
Gábor Dénes szellemi örökségének ápolása jegyében a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke által az új műszaki alkotások, kutatói, feltalálói eredmények elismerésére meghirdetet pályázaton Gábor Dénes Kutatói Díjban részesült Fábián László, Tfirst Ernő, Homolya László és Lukács Gyula. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Novofer Alapítvány közösen alapított Gábor Dénes Tudományos Diákköri Ösztöndíját Vásárhelyi Gábor, mérnök-fizikus hallgató kapta.
A díjátadást követően Kroó Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára megnyitotta a holográfia feltalálásának 55. évfordulója alkalmából megrendezett Gábor Dénes magyar kortársai című kamarakiállítást.
Az egyik díjazott, Berta István lapunk érdeklődésére elmondta: már több mint harminc éve villamosmérnökként oktat a Műegyetemen. Rendkívül sokat jelent az életében, hogy tanártársaival és tanítványaival együtt dolgozhat azon az egyetemi tanszéken, ahol 109 évvel ezelőtt Zipernovszky Károly indította el az elektrotechnikai képzést. Ez azért is rendkívül fontos dolog, mert olyan folyamatosságot jelent az oktatásban és a tudományban, amelyet mindenkinek ápolni kellene. Ez a tevékenység egyfajta hidat jelent azon kiváló emberek között, akik minden tudásukat igyekeztek átadni az utánuk következő generációknak. A Budapesti Műaszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egy olyan kutatóközpont, ahol lehetősége van a hallgatóknak arra, hogy megismerjék a gyakorlati munkát, felmérhetik a vállalatok igényeit, ugyanakkor lehetőségük van arra, hogy eljussanak a különböző nemzetközi fórumokra is.
Az innováció folyamatában alkotó módon tevékenykedők erkölcsi elismerésére létrehozott díj Gábor Dénesről, a holográfia felfedezőjéről, a Római Klub alapítójáról, az 1971-ben Nobel-díjjal kitüntetett tudósról kapta nevét. Jamrik Péter, a Novofer Innovációs Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy ismét meghirdették a nemzetközi Gábor Dénes-díjat is, melyet eddig három magyar, két amerikai és egy osztrák állampolgárságú, 35 év alatti fiatal kutató vehetett át, akik azon a területen értek el jelentős eredményeket, mely témakörben Gábor Dénes is dolgozott.
Világbajnok lett Amerikában egy magyar tűzoltó
