Pénzben és kvótákban nem értékelhető az, amit az EU-tárgyalásokon elértünk, a magyar gazdálkodók egyértelműen nyertesei lesznek a csatlakozásnak, mert hazánk fejlődése az unióban egy magasabb szinten valósulhat meg – foglalta össze tegnap Németh Imre agrárminiszter a koppenhágai EU-csúcs eredményeit.
Elmondta: nem sikerült minden célkitűzést elérni az utolsó tárgyalási fordulón, így nem emelkedik a közvetlen kifizetések mértéke 25-ről 30 százalékra. Arról viszont egyezség született, hogy a 25 százalékos támogatási mértékét plusz 30 százalékkal kiegészítsük. Sikerként értékelte viszont, hogy a közvetlen kifizetések mértéke 2008-tól nem öt, hanem tíz százalékkal nő, így az átmeneti időszak hat évre rövidül.
Összességében a miniszter úgy értékelte a tárgyalási megállapodásokat, hogy a támogatásban részesülő ágazatok jól járnak a belépéssel, így például a gabonaszektor, a tejágazat és a húsmarhaszektor. Németh Imre kiemelte, a sertés- és baromfiágazatban nincs kvótaszabályozás, ezért azok a versenyszektorba tartoznak majd, ezért helyzetüket át kell tekinteni, és a jelenlegi feltételeiken javítani kell, hogy képesek legyenek alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez.
Az elért eredményekről Font Sándor, az MDF agrárszakértője – fenntartva a csatlakozás szükségességét – úgy vélekedett, hogy sajnálatos módon a lehetőségekhez képest nem a legjobb eredményt sikerült elérni. A képviselő megemlítette, hogy 2,8 millió tonna tejkvótát kértünk, de kétmilliót sem kaptunk, és 200 ezer darabos húsmarhakvótát kértünk, de csak 94 600 darabot kaptunk. Ezek az eredmények azért szomorúak, mert mindkét esetben támogatható ágazatról van szó. A sertés- és baromfiágazatról szólva Font Sándor elmondta, hogy esetükben nincs kvóta, és 2004-től támogatás sem adható, és egy-másfél év áll a két ágazat feltőkésítésére. Ennek jelei azonban, figyelembe véve a 2003-as költségvetés sarokszámait, nem tapasztalhatók. Az viszont gyanítható, hogy a következő évben a társas vállalkozások megerősítésére törekszik a kormányzat, miközben a családi gazdaságoktól megvonja a kedvezményeket. Ez viszont oda vezet, hogy az utóbbiak megfelelő támogatás hiányában valóban elvesztik versenyképességüket és tönkremehetnek az unióban. Ezért az EU-csatlakozási tárgyalások csak kvázi sikerként könyvelhetők el.
Jakab István, a Magosz elnöke, nem ilyen eredményre számított, és nem értékeli sikernek az eredményeket, többek közt azért, mert a családi gazdaságok számára kedvezőtlen. Rámutatott, hogy arról senki nem beszél, hogy a csatlakozással megnyílnak a határok, és csak a felét kapjuk az uniós támogatásoknak. Úgy véli, átgondolt nemzeti stratégiát kell kidolgozni az átmeneti időszakra, hogy az ágazat ne rokkanjon bele a csatlakozásba, mert nem szabad elfelejteni, hogy úgy kell állnunk a versenyt, hogy közben hátrányainkat is le kell dolgoznunk.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
