Az eddig elértek önmagukban érthetetlenné teszik a heves belpolitikai vitát, amely méltatlan a történelmi jelentőségű eseményhez – fejtette ki Kovács László. A magyar diplomácia vezetője kifejtette, hogy a 2003-as évet Magyarország 200 millió eurós pozitív mérleggel zárja, 2004 és 2006 között pedig összesen 1,4 milliárd euró (azaz mintegy 335 milliárd forint) pozitív szaldót tud majd felmutatni.
Claus Juul Nielsen, az EU soros elnöki tisztét ellátó Dánia magyarországi nagykövete úgy vélte, a magyar küldöttség a maximumot érte el a koppenhágai tárgyalásokon. A diplomata szerint az átmeneti időszakokra kidolgozott megoldások mind a tagok, mind a most meghívót kapott országok számára kiegyensúlyozottak. A nagykövet emlékeztetett rá, hogy Koppenhága nem jelenti a bővítési folyamat végét, és – mint mondta – a görög, az olasz és az ír elnökség alatt sok tennivaló akad még a népszavazással és a ratifikációval kapcsolatban.
– Elérkezett az ideje annak, hogy mindenki előre nézzen – szögezte le Claus Juul Nielsen, utalva ezzel a 25 tagúra bővült Európai Unió előtt álló kihívásokra, így például a közös mezőgazdasági politika reformjára.
Az Európai Bizottság magyarországi delegációjának vezetője nagyszerű eredménynek nevezte a Koppenhágában elérteket. Jürgen Köppen azonban rámutatott, hogy még nem fejeződtek be a csatlakozási előkészületek, és a parlamentnek, a közigazgatásnak, valamint a minisztériumoknak és magának az EU-nak is sok teendője van még a csatlakozásig.
Az MSZP nevében Tabajdi Csaba, a testület alelnöke úgy vélte: nem szabad az ellenzék „kicsinyes kötözködése” alapján megítélni a történelmi eseményt. Mint mondta, a csatlakozás történelmi jóvátétel az egész térség számára. Hörcsik Richárd alelnök (Fidesz) pártja részéről üdvözölte a tárgyalások lezárását és felszólította a kormányt, hogy részletesen tájékoztassa az Országgyűlést és a közvéleményt a tárgyalások részleteiről. Szent-Iványi István, a bizottság szabad demokrata elnöke pártja nevében történelmi fordulatnak, a rendszerváltás valódi befejezésének nevezte Magyarország EU-csatlakozását. Úgy vélte, tisztességes és vállalható kompromisszum jött létre Koppenhágában. Kelemen András alelnök (MDF) kijelentette: a csatlakozással nyilvánvalóan lesznek leszakadó rétegek, és éppen ezért az átmeneti periódusban meg kell erősíteni a gondoskodó állam funkcióját.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
