Eltörlik a megkövezést Iránban

Tegnap Iránban hivatalosan is bejelentették, hogy eltörlik – vagy legalábbis egy időre szüneteltetik – az egyik leggyakoribb kivégzési módot, a megkövezést. Az intézkedés nyilvánvalóan egyfajta gesztus: Teherán nagy jelentőségű kereskedelmi egyezményt szeretne kötni az Európai Unióval, amely azonban elvárja Irántól az emberi jogokat kirívóan sértő büntetési formák eltörlését. Sokan úgy tartják, a másik sarkalatos kérdés a nők helyzete lehet, s bár Teherán mindeddig nem adta tanújelét változtatási szándékának, talán ebben is lehetséges elmozdulás.

Kovács Mária
2002. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teherán. Természetesen a terrorizmus elleni harc az Európai Unió és az Iráni Iszlám Köztársaság között a napokban megkezdődött kétoldalú tárgyalássorozat legfontosabb témája. A „csomagban” azonban az emberi jogok védelme és a nemek közötti megkülönböztetés megszüntetése is helyett kapott, ez utóbbi kérdést most tárgyalja a teheráni parlament.
Lapunk a nők helyzetéről és a törvénytervezetről kérdezte Elahe Kulai, parlamenti képviselőt, a női egyenjogúság elkötelezett harcosát, aki szerint a gyengébb nem helyzete Iránban sokkal jobb, mint más mozlim országban, hiszen tevékenyen részt vehetnek a gazdasági és társadalmi életben. Teljes egyenjogúságukról azonban szerinte nem beszélhetünk, az ilyen jellegű törekvések ellenállásba ütköznek a hagyománytisztelő iráni társadalomban. Ennek ellenére Kulai asszony szerint van ok a derűlátásra, hiszen a felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező nők száma évről évre növekszik, sőt egyre többen vesznek részt posztgraduális képzési formákban. Amíg azonban az oktatásban és a tudományos életben nagy számban képviseltetik magukat a nők, a gazdasági kulcspozíciókban és az államigazgatásban alig-alig találkozunk velük. A parlamenti képviselőnők igen jól képzettek, a legtöbben egyetemi oktatók, esetleg sikeres kutatók.
Elahe Kulai átmenetinek tekinti a jelenlegi helyzetet, szerinte az iráni társadalomban nagy változások mennek végbe, s ezek sorában óhatatlanul felvetődik a nők helyzetének átalakítása. „A hasonló adottságú társadalmakkal összevetve a közvélemény Iránban jobban támogatja a nők egyenjogúságát. Egyre több érdek-képviseleti szervünk van, s az utóbbi öt évben jelentősen megnőtt a nők helyzetének javításán munkálkodó nem kormányzati szervek száma is. Mi több, a nők jogainak kiterjesztését immáron politikai pártok is támogatják” – vélekedik Kulai asszony, aki szerint jelenleg a törvényi szabályozás megváltoztatása a legfontosabb teendő. Már az iszlám eredeti normáihoz és a hagyományokhoz való visszatérés is szélesebb jogokat biztosítana a nőknek. A jelenlegi gyakorlat azonban más, állapítja meg Kulai, a női egyenjogúság hívei voltaképpen az iszlám tanai és azok jelenlegi gyakorlati alkalmazása között próbálnak meg hidat verni. „A nők helyzetének javítása az iráni reformtörekvések egyik legfontosabb eleme, ám akárcsak a gazdasági-társadalmi élet más területein, ebben is az iszlám tanításához és hagyományaihoz alkalmazkodva kell megtalálnunk a jobbítás lehetőségét”. Elsősorban a családjogi, a bontóperes és gyermekelhelyezési ügyekkel kapcsolatban kellene több jogot kiharcolni a nők számára. Jóllehet, a törvény eddig sem zárta ki, hogy a feleség kezdeményezze a házasság felbontását, a gyermekek nevelését szinte mindig a férjre vagy annak családjára bízzák. Kulai szerint nem elegendő a törvény szava, sok múlik a társadalom hozzáállásán is, hiszen nem a szó szoros értelmében vett „női”, hanem általános emberi jogokról van szó, s ezért ezek az ügyek még nagyobb kihívást jelentenek az iráni társadalomban.
A nemek közötti megkülönböztetés eltörléséről szóló törvényjavaslattal kapcsolatban a legfontosabb feladat annak bebizonyítása, hogy az nem ellentétes az iszlám hittételeivel. „Tulajdonképpen nem a tanok, hanem a társadalmi beidegződések ellen kell küzdenünk.” Az iráni nők egyenjogúsításának hívei megfelelő társadalmi légkört kívánnak teremteni a törvényjavaslat elfogadásához, elsősorban az emberek lelkiismeretére próbálnak hatni, de ebbéli igyekezetük olykor ellenállásba ütközik, legfőként a konzervatív vezetés részéről. „Ennek ellenére – jelentette ki Kulai –, biztos vagyok abban, hogy a körülmények ki fogják kényszeríteni a törvényjavaslat elfogadását”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.