A változtatás nem aratott osztatlan sikert az adóraktár-engedélyesek körében, hiszen attól tartanak, hogy a borzárjegy megszűnése kedvez az illegálisan előállított bor kereskedelmének. Más vélemények szerint viszont a borzárjegy megszűnését az tette lehetővé, hogy az adóraktári rendszer megszilárdult, az alanyi kör letisztult, s a borzárjegy ezzel eleget tett funkciójának. Ugyanakkor sem az adó megfizetését, sem a minőséget nem garantálta. Az egyszerűsített adóraktár-engedélyesek, akik kézzel helyezték fel a palackokra a borzárjegyet, üdvözölték az intézkedést.
A kannás kiszerelésen a borzárjegyet felváltó hivatalos zár a szakemberek egy része szerint egyszerűbb módon biztosítja majd a védelmet. Egyébként a zár beszerzését közvetlenül a gyártótól kell megoldani. Január elsejétől a szőlőbor kannás kiszerelését csak az illetékes ellenőrző állomások által kiadott szakhatósági engedéllyel rendelkező adóraktár végezheti.
A hatályos bortörvény végrehajtási rendelete múlt év végéig adott haladékot a kannás kiszerelést végző adóraktárak számára a szakhatósági engedély megszerzésére. A kannás kiszerelést végző adóraktárnak az adóraktári engedélyt kiadó vámhivatalhoz be kell küldenie a tevékenység folytatásához előírt szakhatósági engedélyt.
A vámhatóság 2003. február 28-ig türelmi időt ad a beküldés teljesítésére. A különleges zárjegyet gyártóknak új termékük engedélyeztetését január 15-ig a megyei vámhivataloknál kell elindítaniuk. Ezután a zárat egy bizottság (amelynek tagjai a vámhatóság és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának tagjaiból áll) bírálja majd el. Az új zárnak meg kell felelnie bizonyos kritériumoknak, ám anyaga lehet bármi: papír, celofán vagy műanyag is. A jelenleg még forgalomban lévő zárjegyeket jövő év március végéig lehet még beszerezni, míg használni 2003. június 30-ig. Emellett az új zárjeggyel kapcsolatos kritériumok között a borászok leginkább azt szeretnék elérni, hogy az üveg nyakát borító kapszula egyúttal azt is igazolja, hogy a bor készítője befizette az adót. Ez a rendelekezés azonban – lapértesülések szerint – egyelőre várat magára.
A jövő évi várakozások között – igaz, elsősorban nem a borászoknak – idén pozitívumot jelentett, hogy nem vették igénybe a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által biztosított lepárlási segélyt, amely 270 ezer liter bor lepárlásához literenként 31 forintos támogatást rendelt. Ezért az államkasszában maradt az e célra szánt 837 millió forintos támogatási keret. Arról megoszlanak a vélemények, hogy miért nem éltek a lepárlási kerettel a borászok, vannak, akik szerint az idén a szokásosnál kevesebb szőlő termett, és az idei kiváló évjáratot vétek lett volna lepárolni. Mások azon a véleményen vannak, hogy azért volt alacsony az érdeklődés, mert a lepárlásra szánt bor eredetét is igazolni kellett volna, ami valószínűleg gyakran nehézségekbe ütközhetett. Ez viszont annak a jele, hogy a borhamisítást még mindig nem sikerült kellőképpen visszaszorítani.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
