Európa régi-új megapolisza

A fal, e szörnyű heg Európa és Németország homlokán, már a múlté. Lerombolták, széthordták, s mementóul csupán egy macskaköves vonal jelzi, valamint egy másfél kilométeres darab áll figyelmeztetőn. Nem véletlenül azon a részen, ahol a kommunizmus riasztó jele éppen a Gestapo korábbi pincéire épült. Berlin, az életerős azonban kigyógyult ebből is, abból is. A város újra él, s a nagy felületek szintjén újra összenőtt. Igaz, az idegekben rejlő ellentéteket, félelmeket még sokáig tart majd összesimítani.

2002. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berlin újjáépül. Pénzt, fáradságot nem kímélve öles léptekkel halad ismét a vérbeli metropolisszá válás felé. A fal helyén még a kilencvenes évek utolsó harmadában is puszta térség tátongott. Aztán égbe nyúló toronydaruk sokasága jelezte, hogy a Friedrichstadttól a Potsdamer Platzig milyen intenzitással igyekszik eltüntetni a város történelmi hegeit. Nagyszabású tervek készültek és valósulnak meg, sokszor hatalmas vitákat kavarva a két Németország újraegyesítése után. Az alapvető cél a régi-új főváros újjáélesztése volt. Mindez sikerült, még ha a milliárdos megaberuházások sikerülhettek volna sokszínűbbre is, s építészetileg a Bauhaus hagyománya szinte egyetlen vonulatként húzódik végig az új Berlinen. Hatalmas pénzeket fektettek az új fővároskép megteremtésébe. Az országegyesítés, a fővárosi cím visszaszerzése utáni eufória azonban mindezek ellenére szertefoszlóban van. Ehelyett egyre többet hallani a berlini jóléti modell finanszírozhatatlanságáról, az egyre riasztóbb országos átlagot is kétszeresen meghaladó munkanélküliségről, arról, hogy a főváros adóssága jelenleg 40 milliárd, öt év múlva pedig 58 milliárd euró lesz. Berlin rengeteg pénzt emészt fel, ismét politikai-kulturális óriássá vált, gazdasági erejéből azonban anynyira sem futja, hogy közvetlen amerikai repülőjáratokat tartson fenn. A sajtó, a helyiek fanyalgása azonban a városon egyáltalán nem látszik. Németország régi-új fővárosa erőt sugároz, Európa újraegyesítésének lendületét jelképezi.
Az új, az egységes Berlin egyik szimbóluma az a Potsdamer Platz, amely a régi Berlin központja is volt egészen a második világháborúig. A harmincas évekre négymillióssá duzzadó, a világ legnagyobb városaként emlegetett megapolisz szíve Európa legforgalmasabb csomópontja volt, itt állították fel Németország első villanyrendőrét. A Potsdamer Platz azonban ahogy első volt a fényben, úgy első a pusztulásban is. Az ostrom földig pusztította a területet, a fal pedig 28 évre kettévágta. A nagyvárosi nyüzsgést, az erőt sugárzó hangulat a szögesdróttal sebzett ürességnek adta át a helyét. A kettéosztott Berlin két városközpontja, két világ, Kelet és Nyugat jelképe, a Zoo és az Alex lett. A gótikus és barokk varázst előbb mindkét helyen eltüntette a második világháború, majd a maradékot a porosz múlt miatti lelkiismeret-furdalás söpörte el. Keleten a szocialista ideológia, míg Nyugaton az amerikai típusú fejlődés törte meg a régi harmóniát. Mára az egykor ragyogó, mesterségesen életben tartott Nyugat-Berlin fénye megkopott, ugyanakkor a keletnémet panelek és bérkaszárnyák határozottan emberléptékűbbek lettek. Építészeti emlékként mindkét városrész jellegzetességeit megőrzik, hiszen úgy vélik, elég volt a múlt század pusztításaiból. A Zoo és az Alex dicsőségét a politika teremtette meg, s az is vetett neki véget. A fal leomlása 13 évvel ezelőtt eleve megrengette városközponti státusukat, s jelképes módon az újraegyesült város első intézkedéseinek egyike e két helyet összekötő 100-as, s újabban még a 200-as busz beindítása volt. Ehhez járult a főváros visszaköltözése, amely státus visszakövetelte régi centrumát, a Potsdamer Platzot, ahol azóta a talán egész Európa legizgalmasabb építészeti kísérletét hajtották végre. Előbb a Daimler-Crysler kétmilliárd eurós, 19 objektumból álló komplexuma készült el, majd két éve a Sony is ide építette európai központját, s köré az elmaradhatatlan szórakoztatónegyedet. A régi dicsőségét mára visszanyert Potsdamer Platz azóta az erőt, a gazdagságot, új eleganciát, a XXI. századot jelképező turistalátványosság lett, miközben a szakemberek pedig egyfolytában vitatkoznak a Renzo Piano vezette nemzetközi építészcsapat művének ízlésességén.
Nem kevesebb vitát kavar egy másik vállalkozás, a Bundestag döntése alapján ugyanis újjáépítik Berlin szívében a Hohenzollerek egykori kastélyát. Berlin központjában 1443 óta állt egy vár, amelyet a XVI. században bővítettek ki reneszánsz kastéllyá, míg végső formáját a XVIII. században kapta meg. Az Európa egyik legjelentősebb barokk építményének számító kastély sorsát azonban megpecsételte a XX. század. Utolsó lakóját, II. Vilmos császárt az első világháború elvesztése után száműzték, majd a múzeumoknak, tudományos intézeteknek otthont adó épületben súlyos károkat okoztak a következő világégés bombái. A kastély ekkor még megmenthető lett volna, el is készültek az újjáépítés tervei, a keletnémet kommunizmusnak azonban nem tudott ellenállni. Az NDK vezetése Walter Ulbrichttal az élen 1950-ben a porosz militarista múlt dekadens szimbólumának minősítette a palotát, és felrobbantatta. A nemesek fellegvárának helyén ezután két évtizedig a pártvezetés tömegdemonstrációit és katonai felvonulásait tartották, mígnem 1976-ban felépítették itt a köztársaság palotáját, a Honecker-korszak szimbólumát. Az újraegyesítés után teljesen szétverték az azbeszttel teletömködött, fémvázas, barna üveggel borított épületet, és eltávolították belőle a rákkeltő anyagot. Közben az építmény jövőjéről ádáz vita dúlt, amely az idén azzal zárult, hogy helyre kell állítani a Hohenzollern-kastély eredeti barokk homlokzatát. A jelképek körül dúló vihar azonban nem csillapodott, s egyre inkább rávilágított a két országrész különbségére, a köztük lévő mentális szakadékra is.
A felszínen lassan annyira összenő a két városrész, hogy az idegen számára sokszor már csak a villamos nyújt biztos támpontot. A város 1961-es szétszakítása után érvényesülő kétfajta közlekedési koncepció – Nyugaton a metró és az autópálya, addig Keleten a villamos dominált – ugyanis máig érezteti hatását. Az egykori fal közelében megszakad a villamospálya, amelyet a másik városrészben már a hatvanas években felszámoltak. Az évtizedekig megosztott város azonban sok tekintetben máig kettészakadt.
A fejekben lévő különbségeket jelzi egy friss felmérés is, miszerint 13 évvel az egyesülés után is elsősorban a keleti részben keresnek lakást a volt NDK-sok, míg nyugaton az NSZK-sok. Mindez csak megerősíti a mentalitásban máig megőrződött választóvonalat. Ennek egyik látványos külső jele, hogy Berlin keleti felében érte el legutóbb is legnagyobb sikerét a posztkommunista utódpárt, a PDS. A magyarázatok között ott van a keletiek csalódottsága, kiábrándultsága. Hiába nőtt óriásit az életszínvonal, a többség – az ötven éven felülieknek például hetven százaléka – ma is másodrendű állampolgárnak érzi magát. Úgy érzi, átejtették, hiszen ugyanannyit dolgozik, mint a nyugati, mégis 10-30 százalékkal alacsonyabb a fizetése. A munkanélküliség is nagyobb lett, hiszen sokan hiába várnak továbbra is az államra, az már nem gondoskodik úgy róla, mint Honecker idején. A közép- és idősebb generációkból hiányzik a vállalkozói kedv, s ezek a rétegek tehetetlenségükben a rendszerre hárítják a felelősséget. Az új tartományokból hiányzik a tartás már csak azért is, mert továbbra is hiányzik a klaszszikus értelemben vett képzett polgárság. Ezt az átalakulást lassítja, hogy lényegében a régi maradt a köztisztviselői réteg, sok helyen a tanári kar, s alapvetően a sajtó gárdája is. A fiatalok is érzik ezt, s Nyugatra mennek, mert úgy érzik, tudásukat ott tudják igazán kamatoztatni. Keleten ugyanis szakértők szerint is romlik a gazdaság alapja, s sokak szerint a két országrész kiegyenlítődése nemcsak lelassult, hanem ellenkező irányba is fordult. Mutatják ezt a régi és új tartományok növekedési mutatói is. A csalódottság így érthető, a régi rendszert ennek ellenére nem kívánják vissza. A keletiek panaszkodnak, de legbelül azért már azt is tudják, milyen lenne az élet az egyesítés nélkül. Berlin fejlődésének dinamikája minden esetre önmagában is igazolni látszik Helmut Kohl álmát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.