Fatális félreértés Berlinben

A szociáldemokrata–zöldek-koalíció hiába vár arra, hogy lélegzetvételhez jusson a problémák tengerében. Ismét az a tárca keserítette meg a Schröder-kormány sorsát, amely már előzőleg is visszatérő nyugtalanságról gondoskodott: a védelmi minisztérium.

Tudósítónktól
2002. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rudolf Scharping leváltása után – aki hivatali és magánmegnyilvánulásaival állandó kritikát váltott ki – most Peter Struck is elődje nyomdokaiba lépett. Gerhard Schröder a minisztériumtól kapott helytelen információ alapján ugyanis olyan ígéretet tett Izraelnek, amely újabb nyugtalanságot okozott az ellenvéleményekben gazdag koalícióban. A zsidó állam az ellenséges rakétatámadások meggátlását szolgáló Patriot rakéták mellett úgynevezett Fuchs harcjárművek szállítását is kérte Berlintől. A védelmi tárca e megnevezés félremagyarázásával lőtt bakot: a minisztérium vezetői a Kuvaitban állomásozó „róka”-páncélosokra gondoltak a nukleáris, biológiai és vegyi (ABC) támadás felderítésének szolgálatában, és megfeledkeztek arról, hogy ezen defenzív feladatot ellátó harcjárművek offenzív céllal készült szerkezettel is rendelkeznek. A gyalogság szállítását és védelmét szolgáló Fuchs alkalmas arra, hogy a palesztin autonóm területekre benyomuló izraeli hadsereget erősítsék. A kancellár – a minisztériumból érkezett vélemény alapján – közölte Tel-Avivval, hogy hajlandó eleget tenni a kérésnek, és rendelkezésre bocsátja az ABC-Fuchs harcjárműveket. Ezt követően derült csak ki a tárca fatális tévedése.
A kormány kellemetlen helyzetbe került, a szövetségi biztonsági tanács ugyanis aligha lesz hajlandó arra, hogy engedélyezze a támadásra alkalmas páncélos szállítását. A kancellár előzetes kijelentése viszont – az Izraellel szemben kifejezésre juttatott történelmi és erkölcsi felelősségvállalás jegyében – fokozott elvárást keltett a zsidó államban. A két ország kormányképviselői a hét folyamán tárgyalásokat kezdenek a bonyult helyzet megoldása végett.
A diplomáciai affér mellett az előirányzott reformtervek is nyugtalanítják a piros–zöld-koalíciót. A szövetségi tanács elutasító határozata után az egyeztetőbizottsághoz visszaadott szociális csomaggal kapcsolatosan nézeteltérésre került sor a koalíciós partnerek között, és a Zöldek a reformok elodázásával vádolják az SPD-t.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.