Féltékenykedő szakszervezetek

Még az idén háromszázmillió forint szétosztását tervezi a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) a munkaadói és a munkavállalói oldal között. Az indoklás szerint az európai uniós csatlakozáshoz szükséges többletfeladataik ellátására kapnának 150-150 milliót a szociális partnerek. Információink szerint a tervezett intézkedés nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a bérajánlásról és a minimálbérről váratlanul megállapodás született az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT).

Bákonyi Ádám
2002. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lapunk birtokába jutott megállapodástervezet szerint az FMM – december 15-i kifizetéssel – háromszázmillió forintot ad a munkaadói és a munkavállalói érdekképviseleteknek a Munkaerő-piaci Alap foglalkoztatási alaprészéből. Az összeg ötven-ötven százalékban oszlik meg a felek között. Noha már csak egy hónap van hátra az évből, a támogatás a 2002-es költségekre vonatkozik, amivel viszont csak 2003 júliusáig kell elszámolniuk az érintetteknek. A támogatás jogi hátterét a kormány a foglalkoztatási törvény módosításán keresztül kívánja megteremteni, erről ma szavaznak a parlamentben. Úgy tudjuk, hogy a támogatás ötletét a munkaadók vetették fel az OÉT nyári alakuló ülésén. Ekkor még szó volt arról, hogy a foglalkoztatási alap egy meghatározott százalékát évente automatikusan kapnák a nevezett célokra a szociális partnerek. Később azonban a kormány szakmai okokra hivatkozva elvetette ezt az ötletet. Egyes lapunknak nyilatkozó szakszervezeti vezetők elmondása szerint az automatizmus elvetésével viszont függésbe kerülhetnek az érdekképviseletek – véleményük szerint erre utal az is, hogy a támogatás mértékéről a jövőben évente kell megállapodniuk az FMM-mel a szociális partnereknek.
Úgy tudjuk, hogy a tervezett intézkedés nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az OÉT legutóbbi ülésén váratlanul megállapodás született a jövő évi bérajánlás mértékéről és a minimálbérről, amely gyakorlatilag a korábban hangoztatott szakszervezeti követelések teljes feladásával járt. Mint ismeretes, a szakszervezetek korábban 8-8,5 százalékos reálbér-növekedést tartottak szükségesnek 2003-ban, és mindenképpen ragaszkodtak a legalacsonyabb bér bruttó emeléséhez. Az OÉT-ban azonban négy és fél százalékos reálkereset-növekedésről született megállapodás, illetve arról, hogy a minimálbér összege jövőre nem emelkedik. Információink szerint az osztozkodás már most feszültségeket keltett a szakszervezetek körében, mivel a kormánnyal nyíltan szoros kapcsolatot ápoló Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) a munkavállalói oldalra eső rész hatvan százalékát magának követeli. Igényét a konföderációk közötti legnagyobb taglétszámával indokolja, noha a legtöbb tagot számláló szakszervezeti szövetség a közszféra munkavállalóit tömörítő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma. Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke lapunk megkeresésére nem kívánt nyilatkozni.
Az FMM sajtóirodája a Magyar Nemzet kérdésére közölte: a foglalkoztatási törvény eddig is lehetőséget adott a szociális partnerek tevékenységének és működtetésének Munkaerő-piaci Alapból való hozzájárulására, a törvény módosítása ezt a jogkört bővíti. A sajtóiroda tájékoztatása szerint megszokott gyakorlat, hogy a támogatás felhasználása és elszámolása áthúzódik a következő pénzügyi évre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.