Függőben a veszélyes misszió támogatása

Alig másfél hónap jut a magyar katonák felkészítésére, ha a parlament kétharmados többséggel, tehát az ellenzéki képviselők többségének támogatásával megszavazza az afganisztáni missziót. Az ellenzéki képviselőcsoportok ugyanakkor a mai honvédelmi bizottsági ülésen elhangzottaktól teszik függővé a döntést; a testület előtt ma számol be tapasztalatairól az a két katona, aki a románok vendégeként járt Afganisztánban. A képviselők tájékoztatást kapnak a misszió előkészítő munkálatairól is.

2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma hallgatja meg a honvédelmi bizottság azt a két magyar katonát, aki román meghívásra két és fél napot töltött a kandahári Vörös Skorpió Zászlóaljnál. A képviselők tájékoztatást kívánnak kapni az esetleges afganisztáni miszszió előkészítő munkálatairól is, hogy ennek figyelembevételével dönthessenek arról: a parlamentben támogatják-e a kabuli magyar szerepvállalást.
A testület ülésén a honvéd vezérkar egyik tagja is jelen lesz, aki vázolja, hogy az afganisztáni részvétel esetén a magyar katonák hogyan tudnának együttműködni a német féllel – tudtuk meg a Honvédelmi Minisztérium (HM) kommunikációs főigazgató-helyettesétől. Bocskai István lapunknak elmondta: amennyiben a misszió terve a parlamenttől zöld utat kap, az afganisztáni terepviszonyokat, körülményeket ismerő német instruktorok vesznek részt a magyar katonák felkészítésében.
Két magyar katona tapasztalatokat szerzett arról az afganisztáni misszióról, amelynek keretében a románok egy kandahári bázis őrzését látják el. A kabuli magyar küldetés ugyanerről szólna, azzal a különbséggel, hogy míg a románok az Enduring Freedom elnevezésű amerikai hadműveletben vesznek részt, a magyar katonák ENSZ-felhatalmazás alapján csatlakoznának egy német fennhatóságú misszióhoz – magyarázta Bocskai István, kiemelve: az Enduring Freedom terroristaelhárító művelet keretében a katonák fegyveres csoportok felderítésével, felszámolásával foglalkoznak, míg a magyarok kevésbé kockázatos béketeremtő műveletben vennének részt. Ezzel együtt a magyar katonák küldetésének veszélyességét maga a honvédelmi miniszter is elismerte. Kockázatnövelő tényezőt jelenthet, hogy a katonák már február közepén indulnának Kabulba, így ha a parlament még az idén dönt is, alig másfél hónap maradna a felkészítésre.
A magyar csapatba csak önként jelentkező, szerződéses vagy hivatásos katonák jelentkezhetnek. Arról még nincs döntés, hogy egy vagy több alakulatból válogatják-e ki a résztvevőket. Mint Juhász Ferenc honvédelmi miniszter beszámolt róla, a jelentkezők száma igen magas. Ebben része lehet annak is, hogy a küldetés résztvevői az itthoni fizetésük mellett valutaellátmányban is részesülnek, amelynek mértéke szolgálatonként változó, de elérheti az ezer-ezerháromszáz dollárt (azaz több mint háromszázezer forintot) is havonta.
Az MDF országgyűlési képviselőcsoportja már a mai frakcióülésén meghozza döntését, hogy támogatják-e a parlamentben az afganisztáni misszió tervét, míg a Fidesz holnapi ülésen foglalkozik a témával.
*
Göran Persson svéd kormányfő meghívására ma Stockholmba utazik Medgyessy Péter miniszterelnök, aki a holnapi munkaebéden találkozik svéd kollégájával. A megbeszéléseken elsősorban az EU-csatlakozással, a koppenhágai csúcstalálkozóval összefüggő kérdéseket vitatják meg. Medgyessy egyeztet a Gripen-megállapodás módosításáról is. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter többször utalt arra: a magyar kormányfő a svéd látogatást követően dönt a szerződésmódosításról. A miniszterelnök holnap részt vesz azon az ünnepségen, ahol Kertész Imre átveszi a Nobel-díjat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.