Európa egyik legjelentősebb gall temetőjét találták meg francia régészek Párizs északkeleti elővárosában, Bobignyban.
A Krisztus előtti III.-II. századból származó nekropoliszban mintegy háromszáz sírhely sorakozik egymás mellett. Közülük mintegy százat tártak fel eddig az archeológusok.
A több mint kétezer éves temetkezési hely létéről eddig is tudtak, azt azonban csak most, a Bobigny Avicenne kórház új szárnyának megépítését megelőző talajmunkálatok során sikerült egyértelműen tisztázni, hogy méreteit és halottai számát tekintve a Párizs közeli gall temető jóval felülmúlja a korábbról ismerteket. A feltáró régészeti kutatások tavaly októberben kezdődtek mintegy 800 négyzetméternyi területen. A munkálatok előrehaladtával kezdett körvonalazódni, hogy mélyen a földfelszín alatt egy hajdan húsz hektár kiterjedésű gall település nyomai találhatók.
Yves Le Bechennec archeológus a francia médiának nyilatkozva az ásatások különleges tapasztalatának mondta, hogy a sűrű beépítettségű temetőt az egykori település belsejében találták. Beszámolója szerint az előkerült csontvázak jól konzervált állapotban vannak, s ez alkalmat ad arra, hogy értékelhető és számszerűsíthető adatokat kapjanak az akkori gall lakosság általános egészségi helyzetéről, a népességet sújtó betegségek természetéről. Minthogy a sírokban férfiak, nők, gyermekek egyaránt vannak, a tudósok a gall lakosság demográfiai jellemzőire is következtetni tudnak. Az elhunytak életkorából az átlagos élettartamról várnak újabb ismereteket. Azt már most is tudják, hogy a franciák elődei észak–déli irányban, fejjel dél felé temették el halottaikat. Az elhunytat gyolcslepelbe burkolták, amelyet több vasból vagy bronzból készült csattal fogtak össze.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
