Gyilkos hajlamok

2002. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra szabad – azaz hivatalosan is – merényleteket szerveznie az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA). Az amerikai elnök George W. Bush által adott utasítás felváltja az ilyen akciók tilalmát elrendelő, Ford elnök által 1976-ban kiadott rendeletet. A tengerentúlon csak a terrorizmus elleni harc hatékonyságát fokozó lépésként tekintenek Bush aláírására, ám világszerte felvetődik a kérdés, hogy valójában milyen valós jelentést, üzenetet is hordoz magában ez a döntés.
A Nixon botrányos távozását követő Ford-adminisztráció azt követően hozta rendelkezését, hogy a CIA számos – részben sikertelen – merényletet hajtott végre az amerikai érdekekkel szemben álló (vagy annak vélt) vezetők és személyiségek ellen szerte a világon. Az akciók nagy túlélője a kubai rezsim vezetője, Fidel Castro volt, akinek meggyilkolását nem egyes ellenzéki erőkre, hanem maffiakapcsolataira bízta a „cég”. A titkosszolgálatokat ismerő szakemberek azonban megjegyzik: az akkori bejelentés igazából a világ felé tett kommunikációs gesztus volt, és a Vietnamban megtépázott amerikai imázs helyreállítását célozta. Nem lehet ugyanis kétség afelől – vélik –, hogy a CIA (és más amerikai szervek) 1976 óta is hajtottak végre hasonló műveleteket a legkülönbözőbb célok ellen a legnagyobb titokban, miközben Washington a merényletek hivatalos tilalmát kimondó passzusra hivatkozhatott.
A feltételezést alátámasztja, hogy még mielőtt nyilvánosságra került volna a tilalom feloldása, s a tény, hogy a CIA „halállistáján” 25 személy (többségében terrorista) szerepel, novemberben már sor került egy részben rejtélyes műveletre. A jemeni sivatagban egy Predator pilóta nélküli gép fedélzetéről indított Hellfire rakétával megsemmisítettek egy autót, amelyben öt al-Kaida-tag utazott.
Bush intézkedése már csak az ilyen és ehhez hasonló akcióknak a hivatalos nyilatkozattól láthatólag független végrehajtása miatt is a politikai kommunikáció kategóriájába tartozik – csak éppenséggel a Ford elnök által hozotthoz képest ellenkező előjellel. Washington most figyelmeztetést intéz nemcsak a leendő célpontoknak – akiknek értelemszerűen a lehető legrosszabb taktika figyelmeztetést adni –, hanem az egész világnak, hogy tudják, „ki az úr a házban”. A kérdés csak az, hogy célra vezető-e ez a manőver akkor, amikor az Amerika-ellenes hangulat a tetőfokára hág szinte mindenütt, még a hagyományos szövetségesek körében is. Egy biztos: az amerikai elnök engedélye a merényletekre jelzi, hogy Washington manapság könnyen eltéveszti az arányokat, s nem ellenségei, kritikusai megbékítésére, hanem azok megfélemlítésére törekszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.