Hazatér a volt görög király

Nem használt a hazájában amúgy sem kedvelt egykori görög király, II. Konstantin népszerűségének az a per, amelyet a közelmúltban indított az állam ellen. Bár az egykor volt uralkodó többször is hangoztatta, hogy a pénz nem érdekli, mégis hatalmas összeget követelt a görög államtól.

György Zsombor
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kevesebb, mint ötszáz millió euró volt a per tétje, ami még királyi kárpótlás esetén is rengeteg pénz. Konstantin harmincöt évvel ezelőtt hagyta el hazáját, miután kudarcba fulladt a Jeórjiosz Papadopulosz ezredes vezette katonai junta ellen szervezett ellenpuccsa. A monarchiát végül eltörölték, a diktatúra összeomlását követően a lakosság pedig maga dönthetett arról, akar-e királyt látni az újdonsült demokrácia élén. A görögök döntése akkor egyértelmű volt, hiszen mindössze harminc százalékuk állt ki Konstantin mellett.
A többség ráadásul máig hazaárulásnak minősíti a volt király három évtizeddel előtti lépéseit, s persze a kormány sem várta tárt karokkal a kárpótlást követelő Konstantint.
A királyi család ennek ellenére döntött úgy, hogy a ködös Albionból visszatér hazájába, s egyúttal visszaköveteli valamikori ingatlanjai értékét is. Mivel a 28 éve tartó vita végére valahogyan pontot kellett tenni, az ügy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságára került, amely a napokban úgy határozott, hogy a család „csak” az eredeti igények töredékére, 13,7 millió euróra tarthat igényt az 1994-ben kisajátított birtokok fejében. A kártérítésen felüli 500 ezer eurós perköltség megfizetésére vonatkozó kötelezettség dacára az athéni szocialista kormány úgy érzi: győztesként került ki az elhúzódó jogi csatározásból. A külügyminiszter, Jeórjiosz Papandreu jelezte: ahhoz, hogy új görög útlevelet kapjon, Konstantinnak nyilatkozatban kell elismernie az alkotmányt és az 1974-es népszavazás eredményét. Amennyiben ezt megteszi, visszatérhet hazájába, persze csak mint hétköznapi ember. Kényelmét a zsebében lévő milliók azért minden bizonynyal szavatolni fogják. A Londonban élő Konstantin a görög televízióban ezután kijelentette: nem a pénz volt fontos számára, csak a házát szerette volna visszakapni. „Nem vagyok elégedetlen. Nem törődöm a döntés anyagi oldalával, azonban szégyenletesnek tartom, hogy a görög kormány elveheti egy állampolgár saját házát” – tette hozzá. A kormányfő, Kosztasz Szimitisz viszont kifejezetten üdvözölte a döntést, az eredeti követeléseket pedig egyenesen szemtelennek nevezte. A vita, úgy tűnik, ezzel lezárult, a görög média tehát jogosan számolhatott be arról, hogy az állam utoljára fizet királyi családnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.