Nem kevesebb, mint ötszáz millió euró volt a per tétje, ami még királyi kárpótlás esetén is rengeteg pénz. Konstantin harmincöt évvel ezelőtt hagyta el hazáját, miután kudarcba fulladt a Jeórjiosz Papadopulosz ezredes vezette katonai junta ellen szervezett ellenpuccsa. A monarchiát végül eltörölték, a diktatúra összeomlását követően a lakosság pedig maga dönthetett arról, akar-e királyt látni az újdonsült demokrácia élén. A görögök döntése akkor egyértelmű volt, hiszen mindössze harminc százalékuk állt ki Konstantin mellett.
A többség ráadásul máig hazaárulásnak minősíti a volt király három évtizeddel előtti lépéseit, s persze a kormány sem várta tárt karokkal a kárpótlást követelő Konstantint.
A királyi család ennek ellenére döntött úgy, hogy a ködös Albionból visszatér hazájába, s egyúttal visszaköveteli valamikori ingatlanjai értékét is. Mivel a 28 éve tartó vita végére valahogyan pontot kellett tenni, az ügy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságára került, amely a napokban úgy határozott, hogy a család „csak” az eredeti igények töredékére, 13,7 millió euróra tarthat igényt az 1994-ben kisajátított birtokok fejében. A kártérítésen felüli 500 ezer eurós perköltség megfizetésére vonatkozó kötelezettség dacára az athéni szocialista kormány úgy érzi: győztesként került ki az elhúzódó jogi csatározásból. A külügyminiszter, Jeórjiosz Papandreu jelezte: ahhoz, hogy új görög útlevelet kapjon, Konstantinnak nyilatkozatban kell elismernie az alkotmányt és az 1974-es népszavazás eredményét. Amennyiben ezt megteszi, visszatérhet hazájába, persze csak mint hétköznapi ember. Kényelmét a zsebében lévő milliók azért minden bizonynyal szavatolni fogják. A Londonban élő Konstantin a görög televízióban ezután kijelentette: nem a pénz volt fontos számára, csak a házát szerette volna visszakapni. „Nem vagyok elégedetlen. Nem törődöm a döntés anyagi oldalával, azonban szégyenletesnek tartom, hogy a görög kormány elveheti egy állampolgár saját házát” – tette hozzá. A kormányfő, Kosztasz Szimitisz viszont kifejezetten üdvözölte a döntést, az eredeti követeléseket pedig egyenesen szemtelennek nevezte. A vita, úgy tűnik, ezzel lezárult, a görög média tehát jogosan számolhatott be arról, hogy az állam utoljára fizet királyi családnak.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben