A svéd Gripen-ajánlat nyilvánosságra hozatala azért késik, mert még kidolgozás alatt áll az a kommunikációs taktika, amellyel a közvélemény számára próbálják „eladni” az eredeti szerződés módosításait – értesült lapunk. Svéd forrásokból a múlt hét végén megtudtuk: a légi utántölthető és precíziós fegyverekkel felszerelhető Gripenek hetven-nyolcvan százalékkal kerülnek többe.
A HM mindössze 15,4 százalékos növekményről beszél. A különbség abból adódik, hogy a gépek megnövekedett értékéért cserébe a HM lemond arról, hogy a svéd fél fizesse azokat az üzemben tartási költségeket, amelyeket az eredeti szerződésben még vállalt a bérlet tízéves időtartamára. Ezt szakértők az ügylet erősségének tartották, hiszen így a Gripenek hadrafoghatóságára a bérbeadó vállalt volna garanciát, biztosítva, hogy a 14 gép évente összesen kétezer órát tölthessen a levegőben.
Svédország emeli az ellentételezés mértékét, amennyiben a Gripenek bérleti díja magasabb lesz – tudtuk meg Szabó Sándortól, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium ellentételezési osztályvezetőjétől. Mint elmondta, a szaktárca tárgyalásai eredményeképp az ellentételezés ugyanúgy a bérleti díj száztíz százaléka lesz, mint jelenleg.
Az viszont elképzelhető, hogy a kilencéves ellentételezési futamidő kitolódik. Szabó Sándor hangsúlyozta: a két szerződés csak együtt érvényes; amennyiben hazánk felmondja a bérleti szerződést, az ellentételezési kötelezettség is megszűnik. A szakember szerint üzleti megfontolás kérdése, hogy ez esetben a rentábilis befektetéseket felszámolják-e, az azonban nem kizárt, hogy az esetleges extra erőfeszítéseket már nem a magyar piacon teszik meg.
Négypárti megbeszélés lesz csütörtökön az esetleges afganisztáni magyar katonai szerepvállalásról Budapesten, a Honvédelmi Minisztériumban – tudta meg az MTI. Az afganisztáni katonai misszióban való esetleges magyar részvétel lehetőségeinek vizsgálata során a kint tevékenykedő román katonák tapasztalatait is felhasználják.
Több mint tízezer riasztást kaptak a tűzoltók a vihar miatt
