Indok a háborúra?

Hírösszefoglaló
2002. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irak „tényszerűen megsértette” az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1441. számú határozatát az Egyesült Államok megítélése szerint, mivel fontos kérdésekre nem adott választ a fegyverkezési programjairól készített nyilatkozatában. A „tényszerű megsértés” fogalma jogi alapként szolgálhat az Irak elleni háború igazolására, noha a fogalom használata amerikai tisztségviselők szerint sem jelenti, hogy hamarosan támadás indul Irak ellen. John Negroponte amerikai ENSZ-nagykövet a Biztonsági Tanács ülése után újságírókkal közölte, hogy az Egyesült Államok konzultálni fog a Biztonsági Tanács tagjaival.
Negroponte szerint Irak a BT határozatának „tényszerű megsértését” követte el a fegyverprogramjairól tett nyilatkozatának hiányosságaival. A bagdadi dokumentum az amerikai ENSZ-nagykövet szavai szerint „egyértelműen mutatja: Irak elutasította az utolsó lehetőséget, hogy eleget tegyen leszerelési kötelezettségeinek”. Jeremy Greenstock brit ENSZ-nagykövet a sajtó képviselőit tájékoztatva úgy fogalmazott, hogy Irak a határozat „tényszerű megsértését” követheti el, ha nem tisztázza azokat a kérdéseket, amelyek megválaszolását elmulasztotta nyilatkozatában.
Hans Blix, az UNMOVIC vezetője és Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója a Biztonsági Tanács ülésén úgy ítélte meg, hogy az iraki nyilatkozat kevés új információt tartalmazott ahhoz képest, amit Bagdad már 1998 előtt is feltárt. Blix később újságírók kérdéseire válaszolva úgy fogalmazott, hogy a bagdadi nyilatkozat nem teljes, Irak elmulasztott egy lehetőséget, de még pótolhatja a hiányosságokat. Az UNMOVIC vezetője utalt arra, hogy Irak nem számolt el teljesen bizonyos vegyifegyver-készletekkel, adós maradt annak bebizonyításával, hogy ezeket az anyagokat teljesen megsemmisítette.
Blix és el-Baradei egyaránt jónak ítélte Bagdad együttműködését a fegyverzetellenőrökkel. Elmondták, hogy a jelentés értékelésének kezdeti szakaszánál tartanak. Mindketten a fegyverzet-ellenőrzés folytatása mellett foglaltak állást, s ezzel a Biztonsági Tanács is egyetértett. Az ENSZ-határozat értelmében Irak akkor követi el kötelezettségeinek „tényszerű megsértését”, ha megtévesztő vagy hiányos nyilatkozatot tesz közzé, és megtagadja az együttműködést a fegyverzetellenőrökkel. A határozat „tényszerű megsértésének” fennállását a Biztonsági Tanács állapítja meg.
Francia diplomáciai körökből származó bizalmas információk szerint valószínű, hogy a nyilvánosan hangoztatott fenntartások dacára Párizs csatlakozni fog az Irak elleni amerikai vezénylésű katonai akcióhoz – írta csütörtökön az International Herald Tribune. A világlap név nélkül idézett párizsi diplomatáktól úgy értesült, hogy a francia kormány az amerikai elemzéssel összhangban aggasztóan hiányosnak minősíti az iraki tömegpusztító fegyverekről beszámoló vaskos bagdadi jelentést.

Izraeli védrendszer. Az izraeli hadsereg olyan új megfigyelőrendszer használatát kezdte meg, amely képes másodperceken belül pontosan lokalizálni bármilyen ballisztikus rakétát, amely Izrael területére ér. A rendszer – a neve Római templom – a Nahal Szoreki izraeli nukleáris kutatóközben kifejlesztett kamerákból áll, és egy fenyegető amerikai–iraki konfliktus miatt fejlesztették ki arra az esetre, ha Irak megtorlásul vegyi vagy bakteriológiai töltettel ellátott rakétákat vetne be Izrael ellen. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.