A második negyedévi megtorpanás után erősödik a lakosság lakásépítési, -vásárlási és -felújítási szándéka – ismertette Akar László, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgatója a Wallis Ingatlan Rt.-vel közösen készített konjunktúrafelmérésük tapasztalatait. A várakozások szerint a következendő egy-két évben 71 ezer család tervezi lakóingatlan vásárlását vagy építését, míg a felújítást jövő évben 400 ezren kezdhetnek. Az ingatlanforgalmazók és -fejlesztők tapasztalatai szerint ez év harmadik negyedévében ismét a lakóingatlanok túlkínálata volt a jellemző.
Emellett azonban látni, hogy a „fölösleg” mértéke némileg alacsonyabb az előző negyedévinél, ráadásul a következő egy évben a szakértők a kínálati túlsúly további mérsékelt csökkenését várják, s enyhe elmozdulásra is számítanak a minőségi lakóingatlanok irányába.
A szakma szerint a következő 12 hónapban az új építésű lakóingatlanok ára álagosan hat, a régieké három százalékkal emelkedik majd. A prognózis szerint az irodahelyiségek, a raktárak és az üzemcsarnokok ára négy, az üzlethelyiségeké öt, míg a telkeké tíz százalékkal nőhet. A két cég által készített jelentés harmadik negyedévvel foglalkozó részéből kitűnik, hogy a fővárosi ingatlanpiaci indexe ezen időszak alatt 20,5 volt, szemben az azt megelőző negyedév 29,5-ös mutatójával. Ezzel a mutató hosszú ideje tartó csökkenés után emelkedett, s ez a piac minden szegmensében érzékelhető volt, legfőképpen a raktárak piacán.
A jelenlegi első és másodosztályú irodaállomány mintegy 1,5 millió négyzetmétert tesz ki. A fővárosi irodapiacon továbbra is túlkínálat volt az elmúlt időszakban. Ennek ellenére sem csökkentik projektjeiket az ingatlanfejlesztők, s aktívan terveztetnek, mivel a jó fekvésű, színvonalas irodaingatlanok iránt továbbra is van érdeklődés.
A piaci szereplők szerint a bérleti díjak jelentős emelkedésével a következő egy évben nem kell számolni. Hasonló túlkínálat jellemezte az üzlethelyiségek piacát a harmadik negyedévében. A túlkínálat miatt több üzletközpont fejlesztési munkáját halasztották el. A vizsgált időszakban az üzlethelyiségek eladási ára mérsékelt, egy-két százalékos emelkedést mutatott.
A várakozások szerint a következő egy évben az új építésű üzlethelyiségek esetében hat, a használtaknál három százalékos áremelkedésre lehet számítani. A kínálat erősödését támasztja alá, hogy csökkent az üzlethelyiségek bérbeadásából és értékesítéséből származó árbevétel. A szereplők a jövőben a verseny további éleződését vetítik előre. A raktárak esetében megfigyelhető, hogy azokat inkább bérlik, mintsem megvásárolják az érdeklődők.
Soha ennyi gyermek nem vett még részt az Erzsébet-táborokban, mint idén
