Infláció alatt dráguló lakásárak

Az ingatlanfejlesztők és -forgalmazók szerint az elkövetkezendő 12 hónapban az új építésű lakóingatlanok ára átlagosan hat, a régieké három százalékkal emelkedik majd. A prognózis szerint az irodahelyiségek, raktárak és üzemcsarnokok ára négy, az üzlethelyiségeké öt, míg a telkeké tíz százalékkal lesz drágább.

Csákó Attila
2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A második negyedévi megtorpanás után erősödik a lakosság lakásépítési, -vásárlási és -felújítási szándéka – ismertette Akar László, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgatója a Wallis Ingatlan Rt.-vel közösen készített konjunktúrafelmérésük tapasztalatait. A várakozások szerint a következendő egy-két évben 71 ezer család tervezi lakóingatlan vásárlását vagy építését, míg a felújítást jövő évben 400 ezren kezdhetnek. Az ingatlanforgalmazók és -fejlesztők tapasztalatai szerint ez év harmadik negyedévében ismét a lakóingatlanok túlkínálata volt a jellemző.
Emellett azonban látni, hogy a „fölösleg” mértéke némileg alacsonyabb az előző negyedévinél, ráadásul a következő egy évben a szakértők a kínálati túlsúly további mérsékelt csökkenését várják, s enyhe elmozdulásra is számítanak a minőségi lakóingatlanok irányába.
A szakma szerint a következő 12 hónapban az új építésű lakóingatlanok ára álagosan hat, a régieké három százalékkal emelkedik majd. A prognózis szerint az irodahelyiségek, a raktárak és az üzemcsarnokok ára négy, az üzlethelyiségeké öt, míg a telkeké tíz százalékkal nőhet. A két cég által készített jelentés harmadik negyedévvel foglalkozó részéből kitűnik, hogy a fővárosi ingatlanpiaci indexe ezen időszak alatt 20,5 volt, szemben az azt megelőző negyedév 29,5-ös mutatójával. Ezzel a mutató hosszú ideje tartó csökkenés után emelkedett, s ez a piac minden szegmensében érzékelhető volt, legfőképpen a raktárak piacán.
A jelenlegi első és másodosztályú irodaállomány mintegy 1,5 millió négyzetmétert tesz ki. A fővárosi irodapiacon továbbra is túlkínálat volt az elmúlt időszakban. Ennek ellenére sem csökkentik projektjeiket az ingatlanfejlesztők, s aktívan terveztetnek, mivel a jó fekvésű, színvonalas irodaingatlanok iránt továbbra is van érdeklődés.
A piaci szereplők szerint a bérleti díjak jelentős emelkedésével a következő egy évben nem kell számolni. Hasonló túlkínálat jellemezte az üzlethelyiségek piacát a harmadik negyedévében. A túlkínálat miatt több üzletközpont fejlesztési munkáját halasztották el. A vizsgált időszakban az üzlethelyiségek eladási ára mérsékelt, egy-két százalékos emelkedést mutatott.
A várakozások szerint a következő egy évben az új építésű üzlethelyiségek esetében hat, a használtaknál három százalékos áremelkedésre lehet számítani. A kínálat erősödését támasztja alá, hogy csökkent az üzlethelyiségek bérbeadásából és értékesítéséből származó árbevétel. A szereplők a jövőben a verseny további éleződését vetítik előre. A raktárak esetében megfigyelhető, hogy azokat inkább bérlik, mintsem megvásárolják az érdeklődők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.