Az afrikai ország meglepő sajátossága, hogy bár területét gyakorta az „emberiség bölcsőjének” nevezik, az ország hivatalos történelme alig százéves. Ráadásul az egykori brit gyarmat függetlenségét csak 1963-ban vívta ki. Ekkor került hatalomra a börtönből épphogy kiszabadult Jomo Kenyatta, aki megalapította az 1991-ig egyetlen törvényes pártként működő Kenyai Afrikai Nemzeti Uniót (KANU). Bár az ellenzéki pártokat azóta legalizálták, eddig mégsem tudta senki megtörni az unió évtizedek óta tartó regnálását. Az 1978-ban hatalomra került Daniel Arap Moi elnök ellen még államcsínyt is megkíséreltek, de az immár közel nyolcvanéves politikus hatalma mégis szilárd maradt. Az alkotmány értelmében Moi nem jelöltethette újra magát, s vele együtt pártja is elveszítette a hatalmat.
Az idős elnök pártfogoltja a politikai pályán még kevésbé tapasztalt Uhuru Kenyatta – a független Kenya első elnökének fia – is esélyes volt ugyan, de végül csak a szavazatok kevesebb mint egyharmadát szerezte meg. A 71 éves Kibaki Kenyattán kívül három másik, amúgy is esélytelennek tartott jelöltet utasított fölényesen maga mögé.
Nagy előrelépést jelentene Kenya történetében, ha a választási időszak viszonylag békésen érne véget, hiszen a gyönyörű egyenlítői országban az elmúlt évtizedekben igen gyakran volt feszültségekkel terhes a hangulat. A viszály egyik oka az, hogy a lakosság valamivel több mint húsz százalékát kitevő kikuju törzs játssza a legnagyobb szerepet a politikai életben, s iskolázottságuk, jövedelmük is magasabb a többi etnikai csoporténál. Bár a kormányt egy ideje nem a kikujuk ellenőrzik, a kilencvenes évek elején köztük és a kalendzsi törzs között harcok robbantak ki, melyek több száz áldozatot követeltek. Az etnikai villongásokat követően tízezernél több ember vált hajléktalanná. Nyomasztó probléma a szegénység, s az évi több mint háromszázalékos népességnövekedés is. Amennyiben nem sikerül megfordítani a tendenciát, a jelenleg 33 milliós lakosság 2020-ra megduplázódik. Ráadásul a kenyaiak felismerték, hogy csak az ország délnyugati része igazán termékeny, így a lakosság háromnegyede itt koncentrálódik. A turisták is jórészt erre az óceánparti területre érkeznek. A kormány meglátta a külföldiekben rejlő lehetőségeket, s komoly fejlesztésekbe fogott. Így például az ország igazi vonzerejét jelentő vadvilágának védelmében 1977-ben vadászati tilalmat rendelt el. A turisták azonban csak a lakosság töredékével kerülnek kapcsolatba, a kenyaiak nyolcvan százalékának ők sem tudnak munkát biztosítani. Így amenynyiben tényleges változásokat szeretnének elérni, a politikusoknak ezután is bőven lesz munkájuk.
Az ötvenhez közeledve visszatér a pályára a 23-szoros Grand Slam-bajnok teniszező
