Bár az elmúlt években a baloldali pártok élesen támadták a Fideszt, mert a parlament 1999-ben a korábbi heti ülésezési rendről áttért a háromhetes munkarendre, a jelek szerint a koalíciónak is terhet jelent a határozatképesség hetenkénti biztosítása. Emlékezetes, hogy különösen az SZDSZ tartotta a demokrácia korlátozásának a heti ülésezéstől való eltérést.
Juhász Gábor, az MSZP frakcióvezető-helyettese lapunk megkeresésére közölte: mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a honatyák eleget tudjanak tenni nemzetközi kötelezettségeiknek. Mint mondta, a Szili Katalin házelnök által is említett, a külföldi utakról készült előzetes statisztika szerint volna olyan nap, amikor 72 képviselő tartózkodik külföldön, így tehát Juhász véleménye szerint nem zárható ki annak lehetősége, hogy esetenként két hétre vonatkozó napirendet fogadjon el a parlament.
*
Rogán Antal szerint a házszabály lehetővé teszi a két-, illetve a háromhetes ülésezést is, de ez ellenkezik az MSZP választási ígéretével. – Áttérhetünk a kéthetes munkarendre, csak akkor érthetetlen, hogy az MSZP és az SZDSZ miért kritizálta négy éven át a Fideszt – jegyezte meg a vezető ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese.
– Az MDF támogatja az átállást a parlament kéthetenkénti ülésezésére – közölte Herényi Károly frakcióvezető. Szili Katalin házelnök szavaira reagálva – aki szerint megfontolják a Fidesz ez irányú kezdeményezését – az MDF-es politikus úgy vélekedett: nyilván az MSZP és az SZDSZ is konstatálta, hogy nem lehet a nemzetközi kötelezettségeknek eleget téve egyszersmind garantálni a parlamenti határozatképességet. Herényi hozzátette: a kéthetenkénti ülésezéssel mód nyílna arra, hogy az országgyűlési képviselők a mostaninál több időt szánjanak választókerületükre.
Béki Gabriella (SZDSZ) szerint is nehezen megoldható a parlament határozatképessége, ha a képviselők külföldön is helyt kívánnak állni. A politikus – hangsúlyozva, hogy frakciója mostanában nem tárgyalt e kérdésről – saját véleményét ismertetve úgy fogalmazott: ha szükséges, nem ellenzi, hogy az Országgyűlés két hétre vonatkozó napirendet fogadjon el. Megjegyezte: könnyebb volna most jó kompromisszumra jutni ez ügyben, ha négy évvel ezelőtt a Fidesz nyitottabbnak mutatkozott volna az ülésezéssel kapcsolatos vitákban.
Orbán Viktor: Vigyázzunk egymásra! + videó
