Ki lakik majd egy városnyi irodában?

Kormos Valéria
2002. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mitől különleges a mi Budapestünk? – kérdezem Aczél Gábortól, a Magyar Urbanisztikai Társaság elnökétől. – Attól, hogy ez az egyetlen metropolis a világon, amelyben csaknem kétmillió magyar él – válaszolja. Ezen túl persze, mint lokálpatriótának és a nemzetközi pályán is otthonos építésznek, bőven van tapasztalata arról, hogy mi épülhetett volna és főleg másképp a mögöttünk hagyott évtizedben.
– Nem szokta emlegetni, de ön volt a város rendszerváltozás utáni első főépítésze. Igaz, csak két évig.
– Addig végeztem a munkámat, amíg nem akartak sokan beleszólni. Mellesleg a tanácsrendszerben ilyen önálló, kiemelt feladatkör nem létezett.
– Hogyan képzelte akkoriban Budapest jövőbeli szerepét?
– Úgy gondoltam, hogy egy határok nélküli Európa meghatározó városa lehet, már földrajzi fekvésénél fogva is. Elképzeléseimmel szerencsésen esett egybe a tervezett világkiállítás. A nagy eseményre kiépített infrastruktúrát és az épületeket tovább lehetett volna fejleszteni, a későbbi igényekhez igazítani, ahogyan az másutt bevált.
– Az egészséges terjeszkedésre kiváló adottság kínálkozott a Csepel-sziget beépítetlen részein, ahol a magas épületek létesítésének sem lett volna különösebb akadálya. Ily módon a főváros történelmi városrészei levegősebbé válhattak volna. Ez a koncepció kiválóan bevált a párizsi Défense negyednél – jegyzi meg az építész. – Nem beszélve arról az előnyéről, hogy itthon ezzel elébe mehettek volna a külföldi ingatlanbefektetők igényeinek, akik elsősorban irodaépítésre gondoltak. Jóval kevesebb kárt és feszültséget okoztak Budapest hagyományos városszerkezetében, mint ami bekövetkezett.
– A nyolcvanas évek végén egy francia üzletember megjegyezte, a következő tíz évben Budapesten kétmillió négyzetméternyi irodaépület létesül. Úgy véltem, erre tudatosan, szervezetten kell felkészülnünk – emlékszik vissza Aczél Gábor. – Nem így történt. A nagyszabású irodaépítkezések miatt erősödött a belső negyedek terhelése, egyre nehezült a közlekedés.
A helyzetet súlyosbította az önkormányzatok „pénzcsináló” gyakorlata, hogy a legszűkebb helyet is igyekeztek építkezési telekként eladni. Ma már elképzelhetetlen, hogy a foghíjakon, netán egy lebontott ház helyén csöppnyi pihenőparkra, netán játszótérre leljünk. Pedig a házak közötti kerítéssel óvott vagy néhány épülettel körbehatárolt zöld oázisok nem csak a pihenést szolgálják. Piaci szempontból is felértékelik az adott környéket, az ottani ingatlanokat. Ezekre a helyekre szívesen költöznek a kisgyerekes családok és a jobb módú középosztálybeliek is. A tízmilliós Londont a hatalmas közparkok mellett ezek az apró, zöld szigetek teszik elviselhetőbbé.
Budapest jelenlegi beépítettsége jóval meghaladja a Párizsban engedélyezett arányokat. Sűrűbbé tették a várost a felgyorsuló tetőtér-beépítések is, de úgy látszik, a házak alatti mélygarázsok létesítése sem hat igazán jótékonyan a ki-be járó forgalom által érintett lakókörnyezetre.
Nyugat-Európában már léteznek olyan ecocityk, amelyeket úgy terveztek, hogy a területük határán jutna hely a parkolóházaknak, s belül csak gyalogosan, illetve biciklivel lehet közlekedni. Mindennek természetes tartozékai a kis parkok, belső kertek. Aczél Gábor olyan megoldásokon töpreng, amelyek ezt a koncepciót és életformát Budapesten is lehetővé tennék. Alkalmasnak találja erre a VI., VII., VIII., IX. kerületek azon részeit, ahol bizonyos épületeket rossz állapotuk miatt muszáj lebontani. A rendbe hozott és újonnan épült házakat szellősen helyezné el, s a lakónegyed határaira telepítené a föld alatti garázsokat. A kérdésre, hogy vajon ki mond le a motorizáció adta kényelemről a csendért és a mozgásért cserébe, azt válaszolja, hajdanában az első sétálóutcáktól is idegenkedtek.
– A nagy baj az – szögezi le –, hogy a változásra megérett területek tulajdonosai, az önkormányzatok egy évtizede állandó defenzívában vannak. A befektetők újabb és újabb monstrumok létesítését erőltetik, ők pedig nem is gondolnak más lehetőségekre. Mivel minden önkormányzat a saját területfejlesztésének teljhatalmú gazdája, nincs közöttük egyeztetés, hogy hová mi épüljön. Ráadásul a hatalmas építési telkek értékesítésénél egymásra licitálnak, olyan kedvezményeket ajánlva, amelyek csupán a beruházóknak előnyösek. Így történhet meg, hogy két szomszédos kerület találkozásánál hasonló vagy ugyanolyan funkciójú, terjedelmes létesítmény tornyosul. Ez a gyakorlat különösen az agglomerációs övezetre jellemző.
Ha sokat közlekedünk gyalogosan, az az érzés erősödik bennünk, hogy a magyar metropolist két véglet jellemzi. A csillogó, mesterséges, extravagáns épületek és közelükben a sivárság. Bár többen bizonygatják, hogy a kontrasztok ellenére azért van előrelépés, hiszen apránként eltűntek a hosszú évtizedekig háborítatlan szemetes foghíjak, elhanyagolt közterületek. Ez is igaz.
– Némi szemléletváltozással és akarattal a fejlődés sokkal arányosabb és emberibb lehetne – mondja Aczél Gábor. – Mindig megmosolyogtat, ha arról panaszkodnak valahol, hogy nem keresik őket a befektetők. De ha történetesen ott topognának az ajtójuk előtt, akkor sem feledkezhetnek el arról, hogy őket kizárólag a nyereség érdekli. Ahhoz, hogy a köz- és a magánérdek egyaránt érvényesülhessen, mindkét szemszögből előnyös értékesítési módot szükséges kidolgozni. Ebben élesen elkülönítendő, hogy melyek a profitorientált feladatok és melyek a közösségi célúak. Az önkormányzatok az ajánlataikban megszabhatják, hogy milyen léptékű fejlesztést szeretnének az általuk már előkészített, közművesített területen. Ki kell dolgozniuk a kölcsönös kötelezettségek és lépések részleteit. Ez az arányos fejlesztés kulcsa, amelynek módszereit – feltehetőleg egyéni érdekek miatt – Magyarországon alig alkalmazzák.
Az építész kivételként említi a ferencvárosi tömbrehabilitációt, amelyben maga is részt vett. Így tapasztalatból tudja, hogy a tulajdonos és a későbbi befektető között létezhet korrekt, a jövőre nézve is ígéretes együttműködés. Elég csupán a régi környezethez harmonikusan illeszkedő, rendbe hozott házakra, az újjávarázsolt utcákra és a megélénkülő üzleti életre gondolni. Meggyőződése, nem késtünk le véglegesen arról, hogy Budapest magára találjon. Ám ehhez olyan emberközpontú városfejlesztésre lenne szükség, amely védi a századforduló szecessziós épületeit, és nagy figyelmet szentel a természeti környezet megóvásának. Ugyanakkor mindig kész arra, hogy az idővel hajózva akár különösen merész alkotásokkal lepje meg a világot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.