Koszovóban a helyzet majdnem változatlan

Pristinában számos kulturális és sportrendezvénnyel ünneplik a napokban Albánia függetlenségét, a zászló napját. A térség problémái azonban az ország török uralom alól való felszabadulásának kilencvenedik évfordulója alkalmából tartott ünnepségeken sem kerültek háttérbe.

György Zsombor
2002. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ibrahim Rugova, Koszovó elnöke a pristinai nemzeti színházban, a zászló napja ünnepen Koszovó függetlenségének hivatalos elismerését követelte, mondván, hogy az megnyugvást hozna az egész térség számára. A helyzet valójában keveset javult a térségben az elmúlt években, mint ahogyan azt Suzan Manuel, a koszovói ENSZ-igazgatás, vagyis az UNMIK hamarosan távozó szóvivője is elismerte egy napokban adott interjújában. Koszovóban teljesen elkülönültek egymástól a tartományban élő nemzetiségiek, és nem javult számottevően a biztonság sem, fűzte hozzá a misszió eredményeivel elégedetlen szóvivő. Sokak ennek ellenére pozitív változásokról beszélnek. Látszólag Koszovóban tényleg javult a biztonsági helyzet, s mivel csökkent a gyilkosságok és erőszakos cselekmények száma, a KFOR küldetésében részt vevő országok is csökkenteni kezdték katonáik létszámát. Ez azonban csak a felszín, bár kétségtelenül fontos előrelépés. Az agresszió mérséklődésének tudható be: több tízezer menekült gondolja úgy, hogy a közeledő tél ellenére sem mond le hazatérési szándékáról, mindez viszont a menekültügy égető gondjaira világít rá ismételten. Az elmúlt fél év alatt egyébként több mint tízezer szerb hagyta el Koszovót, miközben három év leforgása alatt – amióta nemzetközi közigazgatású a tartomány – alig néhány százan tértek vissza otthonukba. Becslések szerint Szerbiában és Montenegróban a koszovói menekültek száma jóval meghaladja a kétszázezret. Egy részük letelepedett a két jugoszláv köztársaságban, és nem tud vagy nem is szándékozik visszatérni korábbi otthonába. Michael Steiner, az UNMIK vezetője erre reagálva a menekültek cinikus kizsákmányolásának nevezte a tömeges visszatérés kezdeményezését. „Nem tisztességes azt mondani az embereknek, hogy térjenek vissza, miközben nem tudják szavatolni biztonságukat és életkörülményeiket” – mondta. A menekültkérdésen kívül még számos probléma húzódik meg a háttérben. Sorozatosan érkeznek például jelentések arról, hogy a pristinai kórházban csak albánokat gyógyítanak, mert a többiek nem mernek befeküdni oda, vagy hogy a koszovói főváros egyeteméről nemcsak a szláv nyelveket száműzték, hanem magukat a kisebbséghez tartozó diákokat is. Az elmúlt három évben, amióta Koszovó ENSZ-protektorátus alatt áll, a szerb ortodox egyház több mint 130 vallási létesítményét rongálták vagy semmisítették meg szélsőségesek. Legutóbb 49 síremléket rongáltak meg és döntöttek ki a Pristina melletti Kosovo Polje szerb pravoszláv temetőjében. A raskai–prizreni püspökség szerint a vandálok el akarják törölni a szerb ottlét utolsó nyomait is.
Jugoszlávia és Albánia diplomáciai kapcsolatait még Milosevics szakította meg, mivel Tirana 1999-ben támogatta a NATO-bombázásokat. A hűvös politikai viszonyban azóta sikerült valamennyi előrelépést elérni, s a két ország képviselői már meg is egyeztek a nagyköveti szintű diplomáciai kapcsolat helyreállításáról. Így egyszer talán a mindennapok is élhetőbbé, biztonságosabbá válnak a két balkáni ország közt hidat képező Koszovó térségében, de ez az út minden bizonnyal számos buktatót rejt még.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.