Kudarc Moszkvában

A várakozásokkal ellentétben nem sikerült lezárni a szovjet adósságok rendezéséről szóló tárgyalásokat Medgyessy Péter moszkvai útján. A megbeszélések lapzártakor is folytak, az orosz miniszterelnök szavaiból azonban az derült ki, hogy kevés az esély a megegyezésre. Nem történt elmozdulás a műkincsek visszaszolgáltatásának kérdésében sem, így a látogatás tényén kívül az út nem igazolta a fokozott várakozásokat.

2002. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moszkva. Több mint egyórás beszélgetésen fogadta Vlagyimir Putyin orosz elnök moszkvai látogatásának második napján Medgyessy Pétert. A magyar kormányfő tegnap az elnökön kívül megbeszéléseket folytatott Mihail Kaszjanov miniszterelnökkel, Jurij Luzskov főpolgármesterrel, s találkozott Alekszej Millerrel, a Gazprom elnökével. A tárgyalások után egyezményt írtak alá az idegenforgalmi, a környezetvédelmi, a haditechnikai, a konzuli, valamint a légi közlekedési együttműködésről.
A szovjet időkből fennmaradó orosz államadósság rendezésének szükségességéről egyetért a két fél, a törlesztés feltételeiben azonban nem sikerült megegyezni – amint ezt a tervezett félórásról kétórásra megnyúlt kormányfői találkozó is előre jelezte.
Lapunk kérdésére a tárgyalásokat záró sajtótájékoztatón Medgyessy Péter – hangjában némi indulattal – nem tartotta kizártnak, hogy az este folyamán még lezárhatók a tárgyalások, és óva intett attól, hogy a sajtó kudarcról beszéljen. Mint mondta, a rendezés elveiben Oroszország és Magyarország megegyezett, s eszerint közvetítők nélkül, még ebben az évben készpénzzel rendeznék a problémát.
Lapunk értesülése szerint a Gazprom tulajdonában lévő Általános Értékforgalmi Bank bonyolítaná a kérdés rendezését, ám a részletekben még nem sikerült megállapodni. Az orosz fél információink szerint 31 százalékért cserébe venné meg az adósságot, míg Magyarország legalább 34 százalékot szeretne elérni. Ellentmondásosak az értesülések arról, hogy valójában mekkora összegről is van szó, 467, 400, vagy mint a nap folyamán többször is elhangzott, 280 millió dolláros a fennmaradó rész.
Konstruktívnak nevezte a tárgyalásokat Mihail Kaszjanov orosz kormányfő. Mint mondta, hét évet vártunk erre a találkozóra, s Moszkva érzékeli, hogy a magyar– orosz kapcsolatok lemaradtak a többi viszonylattól. A kormányfő aláhúzta, hogy Oroszország számára Magyarország fontos partner, s kiemelte az országon át húzódó tranzitvezetékeket. Hangsúlyozta, hogy mindkét országban támogatja Moszkva a befektetéseket, és e kérdésben Medgyessy Péter is hangsúlyozta nyitottságát. Kaszjanov reményét fejezte ki, hogy az orosz befektetők részt vesznek majd a magyar energetikai és petrolkémiai ipar közeli privatizációjában. Egyetértett a két fél abban, hogy aktivizálni kell az együttműködést a haditechnika terén is, s az orosz kormányfő gazdaságosabbnak nevezte a magyar hadseregben rendszeresített orosz fegyverzet korszerűsítését, mint az azonnali áttérést a NATO-szabványokra. Utalt arra, hogy Moszkva azt szeretné, ha az orosz cégek részt vehetnének a budapesti metró építésében is.
Medgyessy Péter a Mol és a Jukosz példaértékű együttműködését emelte ki, aminek minapi gyümölcse volt, hogy vegyesvállalatot hoztak létre egy nyugat-szibériai olajmező közös kitermelésére. A magyar kormányfő végig dicsérő szavakkal beszélt Oroszországról, a kapcsolalok normalizálásáról, új kezdetként értékelte moszkvai látogatását, a vitás kérdésekben azonban érezhetően az orosz fél véleménye volt a domináns. Medgyessy összességében áttörésként értékelte az orosz elnökkel és a kormányfővel folytatott megbeszéléseit. Mint aláhúzta, a kormány szándéka új lapot nyitni a kétoldalú kapcsolatokban, s örömmel konstatálta, hogy az orosz fél ebben partner. Mihail Kaszjanov úgy értékelt, hogy a hosszú, hétéves kihagyás után lezajlott mostani látogatás erőteljes impulzust ad majd a kapcsolatoknak. Medgyessy Péter bírálta az előző kormányt, mondván: az elmúlt években mélypontra süllyedtek a magyar–orosz kapcsolatok, és ez a tény nincs összhangban sem a magyar, sem az európai, sem az orosz érdekkel. A kormányfő úgy vélte, Magyarország merev, elzárkózó magatartásával egyedül maradt. Kiemelte, hogy nem a múlttal kell foglalkozni, hanem a jövő problémáinak megoldásával.
A találkozón nem történt valódi előrelépés a sárospataki könyvtár visszaszolgáltatásával kapcsolatban. Annak ellenére sem látszik előrelépés a műkincsek ügyében, hogy Budapest eleget tesz Oroszország kérésének, és kötelezettséget vállal arra, hogy kölcsönösségi alapon visszaszolgáltatja a Magyarországon esetleg fellelhető orosz műkincseket. Minderre kormányközi egyezményben vállal felelősséget, amely előtt parlamenti határozat születik majd.
Gazdasági kérdések is szerepeltek a népes, mintegy 120 tagú magyar delegáció programjában. A Rába lehetőséget kap az Ikarus buszok felújításában; a magyar állam konszignációs raktárat létesít Moszkva környékén, s esély van a magyar befektetésekre az élelmiszer-feldolgozó iparban. Magyarország Oroszországnak kukorica-vetőmagot és szarvasmarhát szállít, valamint részt vesz az orosz egészségügy rekonstrukciójában és új lehetőségek vannak a moszkvai lakásépítés terén is. Medgyessy Péter hangsúlyozta, hogy a magyar befektetések viszonosságra is találnak, „s ha minket beengednek ide, nekünk is ezt kell tennünk az orosz tőkével”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.