Küszöbön áll a háború

Az amerikai politika és az általa irányított események alapján egyre valószínűbb, hogy lesz háború Irakban, méghozzá az új év februárjában. A fegyverzet-ellenőrzés hatékonyságát érő kritikák, az arab-öbölbeli hadmozdulatok, vagy éppen az iraki ellenzékiek toborzása a bagdadi rezsim megbuktatására olyan tényezők, amelyek alátámasztják ezt.

2002. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bush elnök hamarosan elrendeli mintegy ötvenezer katona – és felszerelésük – Kuvaitba, illetve Bahreinbe telepítését, s ezzel alighanem végső szakaszába ért a felkészülés. Szaúd-Arábia kivételével – amely még egy félreérthetetlen ENSZ-BT-határozat esetén is elhatárolódik a részvételtől – úgy tűnik, a térségbeli országok is szépen lassan meghátrálnak az amerikai nyomásgyakorlás és a beígért gazdasági és katonai „ellentételezések” előtt. Jó példa erre a régóta húzódozó Törökország, amely a múlt héten jelezte hajlandóságát, hogy területét az amerikaiak rendelkezésére bocsátja: az amerikai külügy- és pénzügyminisztérium képviselői tegnap érkeztek Ankarába, hogy az országnak szánt gazdasági segítségről tárgyaljanak. A csapatmozgások mellett – vélik szakértők – ez csalhatatlan jele a háború elkerülhetetlenségének, hiszen Washington láthatóan a zsebébe nyúl, csakúgy, mint az 1991-es Öböl-háború előtt, alatt és után tette, ha szövetségesekre, vagy koalícióra volt szüksége.
Amerika kezében alighanem a terrorizmus ellen meghirdetett harc is nyomásgyakorló eszközként szerepel. Így van ez annak ellenére, hogy elenyésző számú utalásokon kívül senki, még az amerikaiak maguk sem kötik össze a jelenlegi iraki problémát – amely napról napra „hízik” casus bellivé – az általuk 2001. szeptember 11-én elszenvedett terrortámadással. Míg azonban nagy nyilvánosság előtti kommunikációban – amelynek részben tétje sok száz millió muzulmán befolyásolása is – ez a helyzet, a kormányközi tárgyalásokon Washington küldöttei állítólag nem mulasztják el megemlíteni, hogy az Irak elleni összefogás elutasítását az amerikai vezetés a terrorizmus elleni harctól való idegenkedésként, esetleg azzal való összejátszásként értelmezheti. Mivel ez a vád manapság egyet jelent azzal, mint hajdanán sátánt kiáltani – egy népszerű hírtelevízióban a helyi terrorizmus gyanújáról szóló riportok nyugati turisták százait, ezreit riaszthatják el a mozlim többségű országokban tett utazásoktól – a legtöbben inkább visszakoznak.
A koalícióépítésnél maradva Amerikának alighanem stratégiai gondjai lesznek, semmint térségbeliek. Bár Oroszország a terror elleni harc címén történő összeborulásért – szabad kéz Csecsenföldön, esetleges gazdasági visszatérés jóváhagyása Kelet-Európába – cserébe alighanem rábólintott már az akcióra, addig Washington hagyományos, nyugat-európai szövetségesei látszólag nem állnak kötélnek, ellenszenvvel szemlélik a háborús készülődést. Németország történelmi hagyományai és belpolitikai viszonyai miatt Franciaország a tőle megszokott dac jegyében, de a kisebbek sem lelkesednek a részvételért. Nem értelmezhetők félre Lord Robertson NATO-főtitkár kijelentései az akció támogatására intő „morális kötelezettségről”, hiszen britként inkább hazája Amerika-barát álláspontját közvetíti, semmint az egész szövetségét, amely szervezetként aligha játszik majd jelentős szerepet Irakban, legfeljebb a háború utáni békefenntartásban.
A tervezett hadműveletek forgatókönyvét már sokan számtalan formában megírták „biztos” informátorokra hivatkozva. Az iraki katonai ellenállás, a vélt vagy valós tömegpusztító fegyverek megsemmisítésében jelentős szerepet játszanak majd az amerikai erők, amelyek 1991 óta jelentős technikai korszerűsítésen mentek keresztül. A légierők szerepe kiemelkedő lesz, csakúgy, mint a különleges hadműveleti erőké, amelyek a titkosszolgálatokkal közös akciókban irányítják és segítik majd az iraki ellenzéki erőket, illetve nyomást gyakorolnak a sorozott iraki haderőre az átállás érdekében. Az iraki védekezés sikerességét alighanem eldönti a haderő hűsége Szaddám Huszein rendszeréhez, illetve a rezsim hajlandósága, hogy vészhelyzetben bevesse tömegpusztító fegyvereit. Ha csak az előbbire támaszkodhatnak, úgy is okozhatnak súlyos veszteséget a támadóknak, feltéve, hogy a városokba húzódnak és házról házra típusú harcot erőltetnek ellenfeleikre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.