Magyar pénzből fejleszthetik a Gripent

Ki nem próbált képességet vásárolna a honvédelmi tárca: még Svédországban sem álltak rendszerbe a légi utántöltésű Gripenek. Az átállítás költségeit a svéd kormány részben az exportmegrendelésekből kívánja finanszírozni. Simicskó István (Fidesz) szerint elképzelhető, hogy a HM fel akarja bontani a Gripen-szerződést.

Ádám Kata
2002. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökre már Medgyessy Péter kormányfő előtt lehet az a szakértői vélemény, amelyet a honvédelmi tárca munkatársai készítenek a svéd Gripen-ajánlatról – tudta meg lapunk. A döntés-előkészítő csoport tagja Hollósi Nándor miniszteri főtanácsadó is, aki elmondta: elképzelhető, hogy csak a hét végére fejezik be a munkát.
Korábbi hírek szerint a modernizált Gripenekért ötven-hetven százalékkal többet kell fizetnie a tárcának. Egy felső szintű minisztériumi tisztségviselő ezt cáfolta, mondván, a többletköltség alig haladja meg a tizenöt százalékot. Szakértők szerint képtelenség, hogy a magyar igényeket a svéd fél ilyen alacsony összegből teljesíteni tudja. Kővári László repülési szakember szerint a tizennégy Gripen modernizációs költségét kiszámítva a végösszeg eléri a kétszázmilliárd forintot. Felhívta a figyelmet arra, hogy a SAAB még nem tesztelte a Gripenek légi utántöltését; mindössze egy prototípus és néhány szériapéldány bír e képességgel. A rendszerbe állítás költségeinek tervezésekor az exportból – így Magyarországról – származó bevételekre is számítanak.
*
Hollósi Nándor lapunknak megerősítette: a légi utántölthetőségű Gripenek sorozatgyártása még nem indult el; a szériagépeket jelenleg is vizsgálják.
Mécs Imre, a honvédelmi bizottság tagja az 50 százalékos többletköltség hallatán a Magyar Hírlapnak elmondta: öt-hat évre jegelni kellene a Gripenekkel kapcsolatos döntést. Simicskó István, a testület fideszes alelnöke úgy véli: az eredeti megállapodáshoz kellene visszatérni. Mint mondta, elképzelhető, hogy a tárca vezetése fel kívánja bontani a szerződést, mert más gépek beszerzését favorizálja; ez a lépés tízmilliárdos veszteséggel járna – ennyi volt ugyanis az első, még az előző kormány alatt kiegyenlített Gripen-törlesztőrészlet.
Mint megtudtuk, a tárca tájékoztatja, de nem vonja be az ellenzéket a svéd ajánlat elemzésébe.
***
Mistral-ügy: kezdődnek a meghallgatások. A szerződéskötésig visszanyúlva indít vizsgálatot a honvédelmi bizottság albizottsága a Mistral rakéták ügyében. Az első, tájékozódó megbeszélést tegnap tartotta a grémium. A jövő csütörtöki zárt ülésén jelen lesznek a Honvédelmi Minisztérium szakértői, meghívást kapnak a gyártók, és esetlegesen a szállító cég képviselői is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.