Érzékelhetően javul a magyar vállalkozások érdeklődése az orosz piac iránt – jelentette ki tegnap sajtótájékoztatón Alekszandr Prohorenko, az Orosz Föderáció kereskedelmi képviseletének vezetője. Úgy látja, hogy az Oroszországból származó import nagyjából kétmilliárd dollár körül alakul, a magyar export pedig előreláthatólag félmilliárd dollár lesz. A mai politikai csúcstalálkozó jelentőségéről szólva Alekszandr Prohorenko beszámolt arról, hogy a két ország gazdasági és kereskedelmi kormányközi bizottsága számos kétoldalú megállapodást készített elő, amelyet előreláthatólag ma ír alá Moszkvában Medgyessy Péter magyar kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Ebben a körben említette meg a kereskedelmi kirendeltség vezetője azt is, hogy a csúcstalálkozóra előkészített szerződések alapján orosz cégek részt vehetnének a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbítására tervezett fejlesztésben. Prohorenko közölte, hogy az erőmű felújításában való orosz részvételt mindkét kormány „üdvözli”, és az elképzelés élvezi a két állam támogatását. Ez úgy valósul majd meg, hogy Magyarország konkrét listát nyújt át Moszkvának az erőmű élettartam-meghosszabbításának minden munkafázisáról, amelyből majd az orosz cégek kiválogatják, hogy mely tevékenységeket kívánják elvégezni. Ehhez azonban a magyar kormánynak döntést kell hoznia arról, hogy egyáltalán meg kívánja-e hosszabbítani a paksi reaktorok élettartamát. Prohorenko beszélt arról is, hogy Medgyessy haditechnikai együttműködési keretmegállapodást ír alá Putyinnal, de hogy konkrétan milyen jellegű ügyletről van szó, arról a kirendeltség vezetője nem tett említést. Mint mondta, általános érvényű megállapodásról lesz szó, amelyet a későbbiekben akár konkrét szerződések tölthetnek majd meg tartalommal. Lapunk korábbi közlése szerint hazánk már kifejezte azon szándékát Moszkvának, hogy akár harcászati szállító repülőgépeket is hajlandó vásárolni az orosz államadósság terhére. A kereskedelmi kirendeltség vezetője azt mondta, hogy erre a felvetésre nem tud válaszolni, mivel nincsenek konkrét ismeretei az ügyről, s az erről szóló „hivatalos állásfoglalásról” sem tud.
Medgyessyt ma több mint harminc magyar vállalatvezető kíséri el moszkvai útjára, ahol ottani cégvezetőkkel találkoznak. A Magyar Nemzet korábban megírta, hogy a magyarok által javasolt orosz–magyar üzleti együttműködésben komoly szerep juthat a Rába Rt.-nek, az Ikarusnak, a Mol Rt.-nek és – egyebek mellett – a BorsodChem Rt.-nek. Arra a kérdésre, hogy orosz cégek érdeklődnek-e a magyar olajvállalat gázüzletága iránt, a kirendeltség vezetői azt a választ adták, hogy csak akkor érdeklődnek befektetők egy-egy lehetőség iránt, ha az vonzó. A gázüzletágat ma Magyarországon még mindig hatóság szabályozza, ezért nem kifejezetten kecsegtető a befektetőknek.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
