Medgyessy ma üzletet kínál Moszkvának

Haditechnikai, energetikai és gépipari együttműködésről szóló keretmegállapodásokat ír alá ma Vlagyimir Putyin orosz államfő és Medgyessy Péter magyar miniszterelnök Moszkvában. Az orosz piacon érdekelt vállalatok klubja, valamint az Orosz Föderáció kereskedelmi képviseletének vezetői szerint a politikai légkör javulása a gazdasági kapcsolatok élénküléséhez vezet.

Hommer Tibor
2002. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érzékelhetően javul a magyar vállalkozások érdeklődése az orosz piac iránt – jelentette ki tegnap sajtótájékoztatón Alekszandr Prohorenko, az Orosz Föderáció kereskedelmi képviseletének vezetője. Úgy látja, hogy az Oroszországból származó import nagyjából kétmilliárd dollár körül alakul, a magyar export pedig előreláthatólag félmilliárd dollár lesz. A mai politikai csúcstalálkozó jelentőségéről szólva Alekszandr Prohorenko beszámolt arról, hogy a két ország gazdasági és kereskedelmi kormányközi bizottsága számos kétoldalú megállapodást készített elő, amelyet előreláthatólag ma ír alá Moszkvában Medgyessy Péter magyar kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Ebben a körben említette meg a kereskedelmi kirendeltség vezetője azt is, hogy a csúcstalálkozóra előkészített szerződések alapján orosz cégek részt vehetnének a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbítására tervezett fejlesztésben. Prohorenko közölte, hogy az erőmű felújításában való orosz részvételt mindkét kormány „üdvözli”, és az elképzelés élvezi a két állam támogatását. Ez úgy valósul majd meg, hogy Magyarország konkrét listát nyújt át Moszkvának az erőmű élettartam-meghosszabbításának minden munkafázisáról, amelyből majd az orosz cégek kiválogatják, hogy mely tevékenységeket kívánják elvégezni. Ehhez azonban a magyar kormánynak döntést kell hoznia arról, hogy egyáltalán meg kívánja-e hosszabbítani a paksi reaktorok élettartamát. Prohorenko beszélt arról is, hogy Medgyessy haditechnikai együttműködési keretmegállapodást ír alá Putyinnal, de hogy konkrétan milyen jellegű ügyletről van szó, arról a kirendeltség vezetője nem tett említést. Mint mondta, általános érvényű megállapodásról lesz szó, amelyet a későbbiekben akár konkrét szerződések tölthetnek majd meg tartalommal. Lapunk korábbi közlése szerint hazánk már kifejezte azon szándékát Moszkvának, hogy akár harcászati szállító repülőgépeket is hajlandó vásárolni az orosz államadósság terhére. A kereskedelmi kirendeltség vezetője azt mondta, hogy erre a felvetésre nem tud válaszolni, mivel nincsenek konkrét ismeretei az ügyről, s az erről szóló „hivatalos állásfoglalásról” sem tud.
Medgyessyt ma több mint harminc magyar vállalatvezető kíséri el moszkvai útjára, ahol ottani cégvezetőkkel találkoznak. A Magyar Nemzet korábban megírta, hogy a magyarok által javasolt orosz–magyar üzleti együttműködésben komoly szerep juthat a Rába Rt.-nek, az Ikarusnak, a Mol Rt.-nek és – egyebek mellett – a BorsodChem Rt.-nek. Arra a kérdésre, hogy orosz cégek érdeklődnek-e a magyar olajvállalat gázüzletága iránt, a kirendeltség vezetői azt a választ adták, hogy csak akkor érdeklődnek befektetők egy-egy lehetőség iránt, ha az vonzó. A gázüzletágat ma Magyarországon még mindig hatóság szabályozza, ezért nem kifejezetten kecsegtető a befektetőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.