Csütörtök éjjel a török parlament az elnöki vétó ellenére is jóváhagyta azt az alkotmánymódosítást, amely egyengeti Recep Tayyip Erdogannak, a kormányzó Igazság és Haladás Pártja (AKP) vezetőjének útját a miniszterelnökség felé. Az AKP abszolút többséggel rendelkezik az 550 tagú parlamentben. Mi több, az alkotmánymódosítást az egyetlen ellenzéki párt, a világi Köztársasági Néppárt (CHP) is támogatta. Így a változtatások másodszor is könnyedén megkapták a kétharmados többséget (437 támogató szavazattal).
Az alkotmánymódosítás lehetővé teszi, hogy Erdogan indulhasson egy februárban esedékes pótválasztáson, és képviselői mandátumot szerezhessen, ami előfeltétele a miniszterelnöki tisztség betöltésének. A november eleji törvényhozási választásokon Erdogan azért nem indulhatott, mert vallási gyűlöletkeltés vádjával korábban elítélték. Ahmet Necdet Sezer elnök azzal indokolta vétóját, hogy az alkotmánymódosítás „egy személyre szabott”. Az alaptörvény eddig tiltotta az „ideológiai és anarchista” vétségekért elítéltek képviselővé választását. Ezt a passzust a honatyák kihúzták, és „terrorista” bűncselekményekre cserélték. Ha az államfő a második parlamenti jóváhagyás után is el akarná vágni Erdogan útját a hatalomhoz, akkor felkérheti az alkotmánybíróságot a módosítások felülvizsgálatára, illetve népszavazást írhat ki róluk. Ezek a lépések a Reuters szerint felborzolnák a pénzpiacokat. Ha január végéig nem változtatják meg az alkotmányt, akkor Erdogan valószínűleg nem foglalhatja el a jelenleg Abdullah Gül által betöltött kormányfői széket.
Erdogan széles népszerűségnek örvend a mozlim Törökországban, de a világiak bizalmatlanok pártjával szemben, attól tartva, hogy iszlámista hátsó szándékai vannak. Emellett köztudott, hogy a pártvezér kinevezését az ország élére nem támogatja a hadsereg.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
