Megkezdődött a tőkepiacokon minden évben jelentkező karácsony előtti hossz – nyilatkozták tegnap a Wall Street-i befektetők. A japán piacon ugyan 0,45 százalékkal esett vissza a Nikkei 225 index mutatója, de az nem befolyásolta a későn nyitó európai börzéket. A szekértők már napok óta az ünnep előtti hosszról beszéltek, de sokan csupán elterelő hadműveletnek vélték az optimista nyilatkozatokat, pedig mint kiderült, később nem volt alaptalan a találgatás.
A délután elinduló New York-i kereskedés és a Nasdaq kétszázalékos emelkedése még azokat a befektetőket is optimistává tette, akik korábban hitetlenek voltak a hossz ügyében. A drágulást segítette a Merrill Lynch is azzal, hogy a finn Nokia cég részvényeit tartásról vételre minősítette, hasonló felminősítést végzett a Lehman Brothers is az Intel és az AMD csipgyártók részvényeivel. Elemzők megjegyezték, hogy holnap az ázsiai tőzsdéktől emelkedést várnak, amit a csipgyártók felértékelésével indokoltak. Örömmel konstatálták a befektetők az United Airlines (UAL) bejelentését, hogy nem kell csődvédelmet kérnie a légitársaságnak, az UAL papírjai 33 százalékkal drágultak.
Budapesten a nemzetközi eseményeket túlreagálta a piac, a BUX 52 pontos emelkedéssel nyitott, és az első félórában az index görbéje már átlépte a 8000 pontos határt. A tőzsdemutató délután 8147 pontig emelkedett, majd a drágulásra spekuláló befektetők eladásai hatására 8119 pontra gyengült, de még így is 174 pontos növekedéssel zárt. A forgalom 8,4 milliárd forintra ugrott, ezzel is jelezvén, hogy a befektetők komolyan gondolták a vásárlásokat. A nap nyertesei a vezető részvények voltak, a Matáv 38 forinttal, a Richter 400 forinttal, a Mol 60 forinttal, az OTP 36 forinttal drágult. A távközlési részvények 900 forint fölé emelkedtek, amiről elemzők elmondták, hogy a Matáv főtulajdonosának, a Deutsche Telekom árának drágulása hatott a magyar papírokra. A Mol mérsékelt emelkedését a korábbi napok komoly növekedései akadályozták, másrészt viszont kedvező hírként jelent meg, hogy az olajipari vállalat pályázhat a horvát INA tenderén. A horvát kormány közölte, hogy a Molt, az OMV-t és az orosz Rosznyeftet kérte fel kötelező ajánlat tételére.
Szentkirályi Alexandra: Hosszú Katinka bajnok, legenda, magyar, nő és anya