Mehetnek az orvosok Afganisztánba

Az Országgyűlés, az MDF-frakció kivételével támogatta egy legfeljebb ötvenfős egészségügyi alakulat Afganisztánba küldését. A parlament nem tárgyal a taszári amerikai bázison történő, Irakba küldendő „kisegítő személyzet” kiképzésről, mivel Kovács László bejelentette: a kormány visszavonja az erről szóló országgyűlési határozati javaslatot, és az ügyben a kabinet dönt majd.

Munkatársainktól
2002. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromszázharminckilenc igen szavazattal huszonegy nem ellenében, két tartózkodás mellett a parlament elfogadta az egészségügyi alakulat Afganisztánba küldéséről szóló országgyűlési határozati javaslatot. Az MDF már a vitában jelezte: nem támogatják katonai orvoscsoport kiküldését.
Karsai Péter, a párt nevében elmondta: a honvédség személyi állománya korszerűtlen, elavult eszközökkel, fegyverekkel emberfeletti munkát végez. Jelenleg 725 katona teljesít szolgálatot külföldön, ami az állomány hét százaléka. Így további akciókat nem támogatnak.
Kovács László külügyminiszter kifejtette: a katonai szövetséghez tartozás kötelezettségekkel is jár. Simicskó István (Fidesz) örült annak, hogy a kormány elfogadta pártja javaslatát. Hozzátette: a Fidesz elkötelezett a terrorizmus elleni harc mellett, de a katonai fellépés csak a legvégső eszköz lehet – tette hozzá.
Eörsi István (SZDSZ) elmondta: ők is jobbnak látták volna az eredeti előterjesztést. Kifejtette: nem érti, hogy mi különbséget lát az ellenzék például Bosznia és Afganisztán között. Hangsúlyozta: a terrorizmus elleni fellépés nem az arab világ ellen indult, bár véletlenül a terroristagyanús országok mind muzulmánok.
A kormány visszavonja a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelem keretében külföldi fegyveres erők magyarországi kiképzésének engedélyezéséről szóló országgyűlési határozati javaslatot – jelentette be Kovács László külügyminiszter napirend előtti felszólalásában. Hozzáfűzte: az engedélyezés az alkotmány értelmében a kormány hatáskörébe tartozik; ugyanakkor szükségesnek tartották, hogy a kérés teljesítését kimondó döntésről a parlamentet előzetesen tájékoztassák.
A miniszter utalt arra: az Egyesült Államok kérése nyomán Magyarország Taszáron helyet biztosítana az Irak elleni esetleges fellépéshez szükséges kisegítő személyzet felkészítésére. Tájékoztatása szerint ennek keretében legfeljebb 3000 fő, két ütemben – 90-90 napos időkeretben – történő kiképzése zajlana. Hozzáfűzte: az iraki és más, arab származású külföldiek kiképzése jövő januártól legfeljebb 2003. végéig tartana, s a résztvevők feladata döntően elméleti jellegű lenne; a tolmácsolás és a katonai, rendészeti teendők mellett a hadsereg és a civil lakosság közötti kapcsolatok kiépítését végeznék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.