Mumus-e a matek?

Stefka István
2002. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Millenáris Parkban rendezett ,,Álmok álmodói – Világraszóló magyarok” című kiállításon a matematikában és informatikában felsorolt tizenkét név között – mint például Bolyai János, Neumann János és a Nobel-díjas Harsányi János – ott található az egyetlen élő, Dobó Andor matematikusé is. Világhírű felfedezése, hogy 1979-ben az általa módosított, úgynevezett Titius–Bode-szabály felhasználásával megállapította a Jupiter bolygó egy még ismeretlen holdjának helyét. A következő évben a Voyager–1 űrszonda által szolgáltatott adatok alapján megtalálták ezt a holdat a megadott helyen. Dobó Andor újabb felfedezése, hogy a Bolyai-féle geometria felhasználásával sikerült megállapítania a világegyetem fix pontját, a „k” (konstans) értékét. Szerepel abban a Cambridge-ben megjelent könyvben, amely bemutatja a világ első ötszáz legnagyobb élő matematikusát, fizikusát, kémikusát. A hatvanhét éves tudós a teljesítményéért megkapta az amerikai akadémia aranyszobrát, a tudományos Oscart. Magyarországon eddig nem tartották díjra érdemesnek. Bolyai János születésének kétszázadik évfordulója december 15-én volt. De talán másra is figyelmeztet ez a születésnap. Erről kérdeztük Dobó Andort.
– Hazánkat mennyire tartják a matematikai világban?
– A XX. század magyar matematikusainak teljesítményével Magyarország a világ élvonalába került. Mondhatni úgy is, a matematika több területén nagyhatalom lettünk. Bolyaiék óta a magyar matematikusok nagymértékben hozzájárultak a tudományág fejlődéséhez. Korunk bűne, hogy az oktatandó tananyagba nem építik be idehaza az egész korszakra kiható eredményeiket. A Bolyai geometria nem egyetemi tantárgy, pedig lehetne. Mit ér a magyar tudomány, ha a hazai eredmények jelentőségét maga nem képes felismerni…
– Hogyan állunk a hazai utánpótlással?
– Most még büszkék lehetünk a magyar diákok nemzetközi matematikai diákolimpián elért helyezéseire. Kérdés, hogy a romló körülmények hatására folytatódik-e ez a tendencia. Sok tehetséges fiatalt a matematika felé tereli az a tény, hogy az egyik legolcsóbban művelhető tudomány. Ezzel a helyzettel sajnos eddig szinte minden kormány visszaélt. Kialakult az a közhiedelem, hogy a matematikusok belső kényszer hatására, ha esik, ha fúj, a hobbijuknak élnek. Sokáig, részben még most is hihetetlen alacsony fizetések mellett kényszerülnek alkotni. Mivel idehaza nem tudnak velük mit kezdeni, egzisztenciális okok miatt a kiemelkedően tehetségesek külföldön keresnek munkát.
– És mi vár a maradókra?
– A rendszerváltozás óta az alkalmazott matematikai tevékenység iránti kereslet rohamosan csökkent. Ezt mutatja az is, hogy az ELTE Természettudományi Karán az esti alkalmazott matematikus- képzést megszüntették. Sokan nem a végzettségüknek megfelelő munkahelyeken tudnak csak elhelyezkedni. Önvédelemből és egzisztenciális okokból a hazai kutatóhelyeken a matematikusok megtanultak sikeres pályázatokat írni, ami jelentős időlekötéssel jár. Ezzel ugyan elérik, hogy javuljon számítógépes ellátottságuk, meg a statisztika, de ez csak látszólagos fejlődés. Csak azért, hogy a gépek működjenek a matematikusoknak hosszú és haszontalan órákat kell eltölteni a képernyők előtt. Nem vitatom, hogy számos esetben értékes adatokhoz, ismeretekhez juthatnak, ezeknek azonban gyakran nincs sok közük a megoldandó matematikai problémák gondolatvilágához.
– Csak nem azt akarja mondani, hogy a számítógép akadályozza a matematika fejlődését?
– Ezt nem mondom, de a helytelen használata igen. Ugyanis a képernyő rabjainál könnyen visszaszorul a fogalomalkotás igénye, elmaradnak a matematikai vonatkozású sejtések, eltompul a feladatmegoldó készség, nem serkent tudományos teljesítményre. A matematikai alkotásnak évezredek óta van egy hagyományos munkastílusa, amellyel rendkívül mély és nagy horderejű felfedezésekre lehet szert tenni. Ebben a folyamatban a számítógép a matematikus segítségére lehet, de nem helyettesítheti a gondolkodást. Ha ezt időben nem ismerjük fel, félő, hogy a matematikában megszerzett pozícióinkat könnyen elveszíthetjük.
– Azt hinné az ember, hogy most, az EU-csatlakozás küszöbén felértékelődik a magyar tudomány, ezen belül a matematika helyzete, szerepe.
– Látszólag igen, de gyakorlatilag nem. Ezért felelős a pártokat, a hatalmat haszon reményében elvtelenül kiszolgáló elit, a gátlások nélkül politizáló, klikkesedő értelmiség, megannyi áltudós, akik a Kádár-rendszer haszonélvezői voltak és máig is pozícióban maradtak. Felelősség terheli az MTA és kutatóintézeteinek jó néhány vezetőjét, számos, a témában illetékes politikust és nem utolsósorban a médiát.
– Nem tűnik túl optimistának.
– Pedig szeretnék az lenni. Már Napóleon tudta és hirdette: „A matematika fejlesztése és tökéletesítése szorosan összefügg az állam jólétével”. Úgy látszik, a jelenlegi kormánypolitikusok hangadó része ezt nem tudja és sajnos kevés a remény arra, hogy ezt felismerje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.