Napfény tisztítja a földet

Halász Miklós
2002. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hároméves megfeszített munkával a szegedi egyetem kolloidkémiai tanszékének kutatói Dékány Imre akadémikus vezetésével olyan találmányt fejlesztettek ki, amivel sikeresen vettek részt a NATO környezetvédelmi és anyagtudományi pályázatán. Sikerük ellenértékeként eddig kétszázezer dollárt kaptak, amiből egy nagy teljesítményű atomi erőmikroszkópot vásároltak. (Csak néhány működik még Magyarországon. – A szerk.) A multicégek máris érdeklődnek a szegedi eljárás iránt, s a német Südchemice ÁG hároméves szerződést kötött az egyetemmel. A felfedezés technológiáját átveszi és ezért komoly anyagi támogatást nyújt. Dékány Imre csapata olyan módszert kísérletezett ki, amivel akár új fejezet is nyílhat a környezetvédelemben, mert a napfény segítségével tisztítják a szennyezett talajt.
Magyarországon csak néhány vidéki egyetemi városban és Budapesten működik kolloidkémiai tanszék. Maroknyi tudóscsoport ez az USA és Japán mamutintézeteihez képest, ahol az anyagtudomány – merthogy ez a koloidkémia, a nanorészecskéket, a milliméter milliomodrészét vizsgálja – a XXI. század iparának húzóágazatává vált. Szinte mindenütt szupertitkos műhelyekben tanulmányozzák az új fizikai és kémiai tulajdonságokkal rendelkező összetett anyagokat, amelyek jól felhasználhatók a műanyagipartól kezdve a környezetvédelemig. Milliárdokat költenek kísérletezésre, a felfedezők olyan technikai előnyt érhetnek el, amelynek hozadéka nem csak az extraprofitban fejezhető ki. Ilyen összefüggésben szenzációnak számít a szegediek találmánya, ami nem valósul meg, ha a tanszékvezető professzor, Dékány Imre, nem klikkel az internetre.
– Állandó pénzhiánnyal küszködünk, az egyetem szegény, műszert nem tud venni. Csak a fizetésünket és az oktatási költségeket fedezik. A kutatáshoz az eszközöket pályázatok útján szerezzük be. Ezért örültem, amikor 1998 elején rábukkantam a NATO felhívására. Úgy okoskodtam, ha nyerünk, újabb felszereléshez juthatunk. Profilunkba vágott a pályázat, de az volt a követelmény, hogy a projekt vezetője egy NATO-országbeli professzor legyen. Akkor még csak partnerországa voltunk a katonai szövetségnek. Megkerestem az USA-ban a Clarkson Egyetem magyar származású professzorát, Janos H. Fendlert, akinek tetszett az ötletünk. Elvállalta a programigazgatói tisztet, én pedig társigazgató lettem.
Dékányék ötlete több szűrőn ment keresztül. Először csak előpályázni kellett. Miután a NATO-országok zsűrije azt elfogadta, akkor kérték fel a szegedieket az érdemi munkára. Az elképzelést úgy kellett kidolgozni, hogy alkalmas legyen az ipari hasznosításra. Ennek tükrében az akadémikus először támogatókat keresett. A Mol Rt. vezérkarát viszonylag könnyen megnyerte, de nem volt szükség hosszú rábeszélésre a Honvédelmi és Környezetvédelmi Minisztériumnál sem. A főhatóságok vezetői óriási fantáziát láttak Dékányék elgondolásában, hiszen korábban égetéssel tisztították a szennyezett földet. Ennek az eljárásnak nem csupán a magas költségek a hátránya. Hat-hét év kellett ahhoz, hogy az égetett föld újra termőre forduljon.
A kolloidkémiai tanszék találmánya ehhez képest paradicsomi állapotot ígért. Az első évben a kísérleteket az egyetem udvarán és az épület tetején végezték, ahol hétágra sütött a nap. Később a Mol a tudósok rendelkezésére bocsátott az algyői telepén egy nagyobb területet. Amikor a felfedezésre megszerezték a szabadalmi oltalmat – hogy illetéktelenek ne lophassák el –, Dékány Imre titoktartási szerződést kötött. A nyilvánosság előtt csak szűkre szabott nyilatkozatban ismertetheti eljárásukat.
– Régebb óta tudja a szakma, hogy a napfény hatására a vizekben és a talajban lévő szerves anyagokat is le lehet bontani. Mi megtaláltuk a lebontáshoz szükséges hatóanyag egyik összetevőjét, ami nem más, mint a módosított agyag. A sárga agyag pedig olcsó, sok van belőle az Alföldön, de legnagyobb mennyiségben a Tokaj-hegységben található. A szennyezett földbe helyezett agyagásvány kompozitja napfény hatására szén-dioxidra bontja le a környezetkáros anyagokat. Természetesen az agyagásvány önmagában nem képes erre a nagyszerű teljesítményre. Fokozott katalizikus hatást akkor mutat, ha kémiai módszerrel félvezető (nano)-részecskéket építenek bele.
Harminc éve figyeli Dékány Imre az agyagásványok természetét. Érdeklődését az a körülmény is növelte, amikor a szovjet csapatok kivonultak Magyarországról. Olyan laktanyákat hagytak maguk után, ahol a földet olajjal, illetve kerozinnal szennyezték. A kaszárnyaföldek gyors tisztítása adta az első tippet ahhoz, hogy fotolebontásra alkalmassá tegye az agyagot. Ám ez az ásvány jól használható a biológiai vegyi fegyverek semlegesítésére is. Nem véletlen, hogy a találmány 2001 szeptembere, a New York-i terrortámadás óta felértékelődött. Először a Bundeswehr látta vendégül 2002 márciusában a szegedi akadémikust, majd a NATO brüsszeli főhadiszállására is meghívták.
– A NATO-tagországok tudományos küldöttségei előtt ismertettem a felfedezésünket. Akkor még nem volt kész a teljes programunk, azt nemrég adtuk le, de az előadás után három hónappal megkaptuk a kétszázezer dollárt. Rajtunk, vegyészeken kívül a NATO néhány komoly feladat megoldására, szintén pályázat útján, szegedi biológusokat és fizikusokat is felkért. Csak akkor tudunk versenyben maradni, ha fiatal munkatársaim a jelenlegi hetven-, nyolcvanezer forintos fizetés helyett európai szintű jövedelmet kapnak, mert európai szintű munkát végeznek. Fiatal kollégáim, akik PhD fokozatot szereztek és részt vettek a projekt elkészítésében, ma már a világ elismert egyetemeire kaptak meghívást, hogy ott dolgozzanak, kutassanak. Ez az érem egyik oldala. A másik miatt azonban szomorú a lelkem, mert nem vagyok abban biztos, hogy visszajönnek, amikor kint legalább tízszer több a jövedelmük. De nem csak a pénz számít, ahova mentek és menni fognak, olyan műszerekkel kísérletezhetnek, amelyek a csúcstechnikához tartoznak.
A szegedi találmányt nem csak a Molnál, hanem több hazai cégnél kipróbálták a gyakorlatban. Sok százezer tonnára becsülik a magyar szennyezett föld mennyiségét, ezért a nagyipari talajtisztítás is megkezdődött. Ennek ellenére akad még teendője Dékány Imre csapatának. Nagy kihívásnak érzik, hogy a jelenlegi módszert továbbfejlesztve miként tudják megvalósítani, hogy a fénnyel hidrogénra bontsák a vizet és azt tárolják. Ez lesz a jövő energiaforrása. A hidrogénhajtású autókat Nyugaton már bemutatták, csak az a gond, hogy kevés üzemanyagot képes tárolni és rendkívül robbanásveszélyes. Aki a vízből kibontott hidrogént biztonságosan meg tudja kötni, az lehetővé teszi az új típusú tömegautó szériagyártását is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.