Négymilliárddal adós az agrártárca

A tönk szélére sodorhat több ezer családi gazdaságot, hogy az FVM másfél hónapja adós agrárhiteleik kamattámogatásának átutalásával. Az államnak magas késedelmi kamattal kell pótolni a négymilliárd forintos mulasztást. Miközben eddig a kormányoldalon a gazdálkodók felének hitelezését kockázatosnak mondták, az érintettek 93 százaléka rendben törleszt.

Binder István
2002. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél hónapja nem fizeti ki a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a jórészt még az Orbán-kormány alatt megkapott agrárhitelek jogos kamattámogatását a kölcsönt felvett családi gazdaságoknak – panaszolta lapunknak több Tapolca környéki gazda. Megkereséseikre az állami hozzájárulás utalásával megbízott APEH leányvállalatánál, az APEH Számítástechnikai és Adóelszámolási Intézetnél rendre azt a választ kapják: a tárca előirányzata kimerült, így nincs pénz e célra.
Az agrárhitel-konstrukció keretében a Magyar Fejlesztési Banktól (MFB), illetve annak leánycégétől, a Konzumbanktól megkapott kölcsön kamatát első ízben október 31-én kellett törleszteni a gazdáknak. Ők azonban csak azután kapják meg a korábban megítélt – akár a kamat száz százalékára rúgó – támogatásukat, hogy a teljes részletet kifizették. Az államot képviselő FVM-nek ezután november 30-ig kellett volna fizetni, de ez elmaradt. Sok gazda most elbizonytalanodott: nem tudja, mi lesz a továbbiakban, ha az új kormányzat már az első támogatással is adós maradt. Néhányan attól félnek: a hitelből megvett földek, gépek eladására kényszerülnek, hiszen – legalább nekik – pontosan kell fizetnie a bank felé. Utóbbi ugyanis jelzálogot jegyeztet be javaikra, amit késedelem esetén végrehajthat.
A minisztérium valóban késik, mert kimerült a kamat-hozzájárulási, sőt a családi gazdaságok földalapú beruházási többlettámogatására szánt keret is – ismerték el kérdésünkre az FVM-nél. Rámutattak: a kormány bő két hete 3,7 milliárd forint átcsoportosításáról döntött e célra, de valamilyen oknál fogva az erről szóló határozat még nem jelent meg hivatalosan. Az FVM-nél úgy számolnak, hogy jelenleg négymilliárd forint hiányzik a kifizetésekre, aminek felével még a jövő év elején is adósak maradnak (azután viszont már a 2003. évi előirányzat terhére lehet majd költekezni). Márpedig a késedelmi pótlék az állam számára is a jegybanki alapkamat kétszerese az adott periódusra. December közepéig 64,45 milliárd forint családi, illetve mezőgazdasági kis- és középvállalkozói (kkv) agrárhitelt folyósított az MFB-csoport, a befogadott kérelmek volumene 85,72 milliárd forintra rúg – tudatták a bank kommunikációs igazgatóságán. Az ösz-szesen 17 ezer hazai családi gazdaság közül a már hitelhez jutott gazdálkodók száma bő 3300, a befogadott kérelműeké pedig 4400.
Az MFB-nél azt is elmondták: a már kölcsönhöz jutottak mintegy 92-93 százaléka rendben fizeti visz-sza kamattartozását. Emlékezetes: szeptemberben a kormánysajtó a fejlesztési bank könyvvizsgálójának, a KPMG-nek egy állítólagos tanulmányát idézve azt írta: az MFB korábbi vezetése a kockázatértékelés szabályait figyelmen kívül hagyva folyósított pénzeket a családi gazdaságoknak. Így a hitelek fele várhatóan rossznak, kockázatosnak minősül, s a pénzintézetnek jelentős céltartalékot kell majd képeznie a „bedőlő” tételek után.

Agrárhitelek. A márciusban startolt, 7,01 százalékos hiteldíjú, földvásárlásra, beruházásra és forgóeszköz-finanszírozásra szóló agrárhiteleket a családi gazdaságok, mezőgazdasági kis- és középvállalkozók igényelhetik. A hosszú futamidejű hitelek biztosítékaként a kölcsönt nyújtó a megvásárolt földre, gépre jegyez be jelzálogjogot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.