Arról is szólt: a Fidesz akkor tudná támogatni az indítványt, ha a kormányoldal elfogadná azt a módosító javaslatot, amely szerint csak egészségügyi és műszaki alakulatokat küldenénk Afganisztánba. A frakcióvezető ismertette annak a Fidesz által készített közvélemény-kutatásnak az eredményét, amelyből kiderül, hogy a magyar választópolgárok 85 százaléka nem ért egyet a fegyveres misszióval. A nem harcoló alakulatok kiküldését is csupán 47 százalék támogatná.
Áder János elmondta: egy esetleges Irak elleni háborúban a magyar légtér használatának engedélyezését is elveti a magyar választók többsége. A politikus hangsúlyozta: a Fidesz mint eddig, támogatja a terrorizmus elleni küzdelmet, és teljesíteni kívánja az ország szövetségi kötelezettségét, Afganisztán esetében azonban nem érkezett formális felkérés. Utalt arra is, hogy a Fidesz még kormányzó pártként azt javasolta: a csapatküldésekhez ne legyen szükséges az Országgyűlés kétharmados támogatása, legyen elegendő a feles többség. Ezt a kezdeményezést most az EU-alkotmánymódosítás kapcsán szintén benyújtották, de az MSZP–SZDSZ többség elutasította – hangsúlyozta Áder János. Reményét fejezte ki, hogy a kormány a következő napokban megfontolja az afganisztáni szerepvállalásra vonatkozó fideszes módosító javaslatot. Arra még nem tudott választ adni, hogy ellenkező esetben az ellenzéki frakció hogyan szavaz a csapatküldésről.
Tegnap a képviselők nem járultak hozzá, hogy a parlament a házszabálytól eltérve tárgyalja azt a határozatot, amely a magyar részvételről rendelkezne. Ehhez négyötödös többségre lett volna szükség, de csak a kormánypártok szavazták meg az eltérést. Az MDF jelezte: az akciót sem fogja támogatni.
Vezércikk a 7. oldalon
Menczer Tamás: Ruszin-Szendi Romulusz pont olyan pojáca, mint a főnöke + videó
