„Nem vagyok őskövület”

Nem tartom szerencsésnek, hogy Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a NATO-csúcson tett felajánlásokról nem tájékoztatta előre a parlament honvédelmi bizottságát – nyilatkozta lapunknak Keleti György, a testület szocialista elnöke, aki még mérlegeli, hogy az MSZP tiszújításán ismét ringbe száll-e az elnökségi tagságáért.

Villányi Károly
2002. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keleti György egyértelműen a Horn Gyula vezette őslények utolsó mohikánja az MSZP elnökségében – írta minap a baloldali Népszava. Hát ezek nem éppen hízelgő szavak.
– Nem tartom magam sem őskövületnek, sem utolsó mohikánnak. Az ugyanakkor igaz, hogy az egyik legrégebbi tag vagyok a párt vezetésében.
– Több lap is írta, hogy ön feltehetően nem kerül be a jövő év eleji tisztújításkor a párt elnökségébe. Egyáltalán újra elindul?
– Ezt még mérlegelnem kell. Ehhez a pozícióhoz szükséges a tagság támogatása, illetve, hogy jelöltessem magam. Az idézett értékelés ettől függetlenül kifejezetten bántó számomra. Az MSZP érdekében meglehetősen sokat tettem és teszek, ám ha mindezt egyesek szerint őskövületként, akkor az utolsó mohikán szerepében nem akarok tetszelegni.
– Csökkent ön iránt a bizalom?
– Úgy érzem, hogy nem.
– A baloldal védelmi politikáját az elmúlt ciklusokban elsősorban ön jelenítette meg. A kormányváltás óta nem. Miért?
– Az elmúlt években Juhász Ferenc játszott ezen a téren főszerepet. Az más kérdés, hogy a párt-, illetve a választási program készítésekor én fogtam össze a biztonságpolitikai részt, ami magában foglalta a honvédelem, a rendvédelem és a nemzetbiztonság területét. Ekkor ő, mint a párt alelnöke, más fontosabb feladatot kapott.
– Minek tudja be, hogy kormányzati szerepet mégsem kapott?
– Nekem már korábban az volt a véleményem – amit Kovács Lászlóval és Medgyessy Péterrel is közöltem –, hogy egy NATO-ország esetében a védelmi miniszternek beszélnie kell idegen nyelvet. Én pedig nem tudok.
– Juhász Ferenc beszél nyelveket?
– Úgy tudom, középfokon beszél angolul. Azt gondoltam, hogy aki ellenzékben olyan tisztséget tölt be, mint a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztja, az kormányzati szerephez jut kedvező választási szereplés esetén.
– Mégsem önt bízták meg a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításával.
– A választások után Medgyessy Péter a honvédelmi bizottság vezetését ajánlotta. Ekkor már kiderült, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító önálló miniszteri poszt megszűnik, így a miniszterelnök ajánlatát megtisztelőnek tartottam.
– Jó döntés volt a tárca nélküli miniszteri tisztség megszüntetése?
– Szerintem elsősorban politikai okok miatt szerencsésebb lett volna, ha szakminiszter irányítja ezt a területet. Ám mivel Medgyessy Péter másként döntött, nincs értelme erről polemizálni.
– Mintha a nemzetbiztonsági bizottságban is gyengült volna a szocialisták súlya. Vancsik Zoltán elhunyt, Nikolits István volt miniszter be sem került a parlamentbe, s ön is távozott a testületből.
– Nem hiszem, hogy a bizottságban gyengültek volna az MSZP pozíciói, ám az kétségtelen, hogy a szocialista tagoknak még kevés a tapasztalatuk ezen a területen. Annyiban viszont erősödött a helyzetünk, hogy a szolgálatok irányítása most az MSZP-hez tartozik.
– Kielégítőnek tartja a nemzetbiztonsággal kapcsolatos költségvetést?
– Úgy látom, a szolgálatok személyi kiadásaihoz, illetve a működési költségekhez elegendő lesz a pénz, ám bizonyos fejlesztéseket nem lehet az előző kormány által tervezett ütemben végrehajtani. Én ezt el tudom fogadni.
– Egyetért a prágai NATO-csúcson tett kormányzati felajánlással?
– Másokkal együtt olvastam az erről szóló híradásokat az újságokban. Szándékosan mondom, hogy az információkat az újságokból tudom, mert nem tartom szerencsésnek, hogy a honvédelmi bizottságot a tárca minisztere ezekről előre nem tájékoztatta. Juhász Ferenc az előző ciklusban, mint a honvédelmi bizottság alelnöke, éppen ezeket a hiányosságokat sérelmezte. Nem ártott volna – az ő tekintélyének sem –, ha az elutazás előtti sajtótájékoztatót megelőzően beszámolót tartott volna.
– Ön nincs beszélő viszonyban Juhász Ferenccel?
– Miért ne lennék? Barátok vagyunk.
– És mondta ezeket neki?
– Igen, a tájékoztatás már meg is történt.
– Visszatérve a felajánlásokhoz, egyetért velük?
– A magyar katonák tömegpusztító fegyverek elleni felszereléssel történő ellátásával, illetve egy azonnal bevethető logisztikai zászlóalj felajánlásával igen. A többi felajánlással is, bár azok megoldása vizsgálatokat igényel.
– A rakétavédelmi programban való részvétellel egyetért?
– Ebben a kérdésben is csak az újsághírekre tudok támaszkodni, ezért nem mondanék semmi konkrétumot.
– Miképpen értékeli a költségvetést a honvédelmi terület szempontjából?
– Üdvözlendő, hogy a 2002-es költségvetési juttatás húsz százalékkal növekszik. Igaz, két szocialista módosító javaslat mintegy hárommilliárd forinttal kurtítaná meg a honvédség büdzséjét. Ezekkel az indítványokkal a pénzügyminisztérium ajánlása ellenére sem tudok egyetérteni. Már csak azért sem, mert a növekményt már a miniszterelnök is bejelentette a prágai NATO-csúcson. Így, ha a több mint hárommilliárdot átcsoportosítanák, a kormányfő által elmondottak már nem állnák meg a helyüket és ezt nem tartanám szerencsésnek.
– Megjött a Gripen vadászrepülőgépekre vonatkozó új svéd ajánlat, amely a hírek szerint lényegesen jobban megterhelné a költségvetést. Lehetségesnek tartja, hogy a kormány felmondja a Gripen-szerződést?
– A politikában semmi nem lehetetlen, bár az érvényes nemzetközi szerződés nagyon erős kötöttség. Arra mindenesetre nagyon kíváncsi lennék, hogy az előző ciklusban milyen indokok alapján döntött a nemzetbiztonsági kabinet a Gripenek mellett, holott a honvédség F–16-osok bérletét szorgalmazta. Úgy tudom, a testület üléséről akkor kijött Orbán Viktor miniszterelnök, Matolcsy György gazdasági és Pintér Sándor belügyminiszter, akik rövid konzultációt tartottak. A kabinet ezt követően már a kormányfő nélkül – de az ő instrukciói szerint – folytatta a tanácskozást és hozta meg a sokak számára meglepő döntést.
– A kérdés azonban arra vonatkozott: lehetséges-e, hogy a Medgyessy-kormány felmondja a svédekkel kötött egyezséget?
– Jelenleg úgy látom, hogy erre nincs igazán esély.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.