Numizmatikusok

D. Horváth Gábor
2002. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter miniszterelnök Moszkvába készül. A sors iróniája, hogy éppen akkor folytatja majd tárgyalásait, amikor Oroszországban a KGB elődje, a Cseka megalakulásának évfordulóját ünneplik. Az út előkészítése mindenesetre hetek óta gőzerővel zajlik. A legnagyobb munka azonban nem a Külügyminisztériumban, hanem a pénzügyi tárcánál folyik, ahol az utolsó pillanatokban dől el, hogy Oroszországnak Magyarország felé felhalmozott tartozásából máig megmaradt 467 millió dollárt az MSZP mire költheti el.
Az előző hat év során kizárólag a jobboldali sajtóban (legbővebben a Magyar Fórumban) megjelent cikkekből, adatokból azonban sok minden tudható. Az 1996-ban, Horn Gyula kormányfői ténykedése alatt kirobbanó parlamenti olajgate-botrányból például az, hogy a magánszféra által elkölthető adósságdollárokhoz a kormányzati titkosítás következtében csakis szocialista nagyvállalkozók férhettek hozzá, s az is, hogy ebből rendkívüli módon meggazdagodtak. Arra szintén sokan emlékezhetnek, hogy a magyar demokrácia e legnagyobb korrupciós ügye parlamenti kivizsgálásának eredményességét az MSZP szabotálta, amihez a Szabad Demokraták Szövetsége teljes hallgatással asszisztált. Mára az is köztudomásúvá vált, hogy a szocialista párthoz köthető vállalkozók – Máté László, Hujber Ottó, Benza György – érdekkörébe tartozó-tartozott cégek – Famáka Kft., Lorry Kft., Petroltank Rt., Gazimpex Kft., Tér és Forma Rt., Bertinus Kft. – az adósságdollárok hasznosítása után forintmilliárdokkal maradtak adósak a Magyar Államkincstárnak, valószínűleg örökre. Ennek következményeként az oroszok évekre felfüggesztették a további tárgyalásokat Magyarországgal.
Demszky Gábor folyamatos mellébeszélése ellenére ma már minden budapesti előtt világossá vált az is, hogy a fővárosban régóta utazhatna a négyes metróval, ha a főpolgármester megelégedett volna azzal, hogy nem valamilyen nyugat-európai bankból hitelként felvett pénzből, hanem adósságdollárokból fúratta volna az alagutat és vásárolt volna szerelvényeket.
A Medgyessy Péter moszkvai útja előtt kiszivárgó információk most arra adnak választ, hogy a történelmi szocialisták újabb és újabb csalafintaságokon törik a fejüket. Ennek csupán egyik jele, hogy Benza György is tagja a miniszterelnök üzletemberekből álló népes delegációjának. A legfeltűnőbb jelzés azonban, hogy az államadósság hasznosításában sehol nem szerepel a honvédelmi, illetve a gazdasági tárca neve, annak ellenére, hogy mindkettő bejelentette jogos igényét a közfeladatok ellátása céljából. (Milyen érdekes, hogy az SZDSZ-es Csillag István miniszter is metrót szeretne!) E közintézményekkel ellentétben – egy néhány nap alatt lebonyolított pályáztatás során – 75 millió dollárhoz (18 milliárd forint) jutott például az a Hibtrade Kft., amely a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) egykori vezetőjének, Erdély Zsigmondnak az érdekeltsége, aki Medgyessy Péter, Surányi György és az agrobankos Kovács Mihály szűkebb baráti köréhez tartozik. E nevek jelezte összefüggésben rendkívül sokatmondó: az MKB-ból kiprivatizált Hibtrade Kft. az orosz pénzverdével megkötött üzletéhez azért kapja a szocialistáktól az adósságdollárokat, hogy „numizmatikai termékeket” (aranyat?) vásárolhasson.
Az olajgate-ügyben máig semmilyen felelősségre vonás nem történt. Az ügy most folytatódik. Vajon az eddigi gyakorlat is?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.