A Diákhitel Központ (DK) Rt. a napokban megállapodott a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB): utóbbi ötvenmilliárd forintra növeli az eddig a hallgatói hitelezés finanszírozására nyújtott 28 milliárdos kölcsönkeretét – erősítette meg László Boglár, az MFB kommunikációs igazgatója, lapunk értesülését. A keret eredetileg idén december 20-ig állt rendelkezésre, ám a határidőt egyúttal most 2003. szeptember végéig meghosszabbították.
A fejlesztési bank – amely információnk szerint Szilveszter napján adja át 2,5 milliárd forintért a DK százszázaléknyi részvényét az állami tulajdonlással megbízott Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak – így annak ellenére fő finanszírozó marad, hogy a DK megbízásából az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) egy nyilvános pályázat zárásaként múlt pénteken a Postabankot bízta meg 1,8 milliárd forint diákkölcsön fedezetének előteremtésével. A DK a napokban bejelentette: 2003 első félévében további banki forrásbevonó pályázatok kiírása várható. Úgy tudjuk, a diákhitelezést államilag koordináló Pénzügyminisztérium nem tett le arról sem, hogy jövő év második felében nyilvános kötvénykibocsátással oldják meg a hallgatói finanszírozást. A DK egyik alapfeladata, hogy a finanszírozáshoz a legolcsóbb forrást teremtse elő – magyarázta a „túlbiztosított” állapotot Őri András, a központ kommunikációs igazgatója. Állami forrásaink szerint ez azt jelenti: a DK a következő félévben akkor használja majd az MFB-keretet, ha egyébként csak a fejlesztési bank által most felszámított – a korábbi 8,5 százalékos fix kamattól eltérő, változó kamatozású – kölcsönnél drágábban tudna a kereskedelmi bankok pénzéhez jutni. Úgy tűnik, utóbbi amúgy is csak rövid időre kell, hiszen a Postabank 1,8 milliárdos keretének futamideje csak tíz hónap (a kölcsön január 15-től november 14-ig szól).
Jövő év február 1-jétől megszűnik a Postabank monopóliuma a diákszámlák vezetésére. A hallgatók nyolc bank és 106 takarékszövetkezet (közte négy az integráción kívüli) ajánlatai közül választhatnak, amelyek feltételeiről ma csak annyit tudni: „kedvezményesek” lesznek. Eszerint – a Postabankéhoz hasonlóan – a diákok számára vélhetően nem lesz kártyadíj, a számlán tartandó minimumösszeg, sőt akár az első pénzfelvétel is ingyenes lesz. Úgy tudjuk, a takarékszövetkezetek mellett hat bank azt is vállalta: ők maguk is forgalmazzák a DK – egyébként idén december végén hatályukat vesztő, és 2003. január 20. után megújított formában elérhető – nyomtatványait.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
