Röviden

–
2002. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Toboroz az al-Kaida
Amszterdam. A holland titkosszolgálat szerint az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet hívei sikeresen toboroznak fiatalembereket hollandiai mecsetekben, kávéházakban és börtönökben. Az AIVD a holland belügyminisztérium kérésére készített jelentésében így fogalmazott: „Toborzó tevékenységük arra utal, hogy egy erőszakos és radikális mozlim ideológiai áramlat jelent meg a holland társadalomban. Többtucatnyi fiatalt képeznek ki a dzsihádban való részvételre. Legtöbbjük marokkói származású, aki már Hollandiában született, vagy kisgyermekként került az országba.” (MTI)

Kísérleti rakétaindítás
Moszkva. Sikeres kísérletet hajtottak végre Oroszországban RSZ–18-as interkontinentális rakétával. A hajdani szovjet gyártmányú hadászati rakétaarzenál műszaki állapota szükségessé teszi, hogy időről időre ellenőrizzék a hordozóeszközöket. Nyikolaj Szolovcov vezérezredes eredményesnek minősítette a gyakorlatot. Az első RSZ–18-ast 1975-ben állították hadrendbe, majd – korszerűsített változatát – 1980-ban rendszeresítették. (MTI)

George Bush, a repülőgép-hordozó
Washington. George H. W. Bushról, a jelenlegi amerikai elnök, George W. Bush apjáról nevezték el a virginiai Newsport News-i hajógyárban épülő amerikai repülőgép-hordozót. Az új eszköz a tervek szerint 2009-ben csatlakozik az amerikai hadiflottához. A védelmi minisztérium az egykori elnök második világháborús helytállásának adózott a névadással. George Herbert Walker Busht tizennyolc évesen sorozták be, és összesen ötvennyolc légi bevetésen vett részt. (MTI)

Amerikai párbeszéd Pekinggel
Washington. Két év óta a legmagasabb szintű tárgyalások kezdődtek hétfőn Washingtonban az amerikai–kínai katonai együttműködésről. Douglas Feith amerikai védelmi államtitkár a találkozó után hasznosnak és szakmainak nevezte a katonai kapcsolatok újrafelvételét jelentő tárgyalásainak első fordulóját Hsziung Kuang-kaj tábornokkal, a kínai Népi Felszabadító Hadsereg vezérkari főnökének a helyettesével. Douglas Feith a tárgyalásokon szóvá tette, hogy fenyegetően sok a rakéta a Tajvani-szoros kínai oldalán. Számos területen lehetségesnek ítélték ugyanakkor az együttműködést, mindenekelőtt Észak-Korea vonatkozásában. (MTI)

Vége az angolai embargónak
New York. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn megszüntette az angolai UNITA szervezet és az angolai kormány közötti polgárháború miatt az afrikai országot kilenc éven át sújtó korlátozó intézkedéseket. Az 1993-ban hozott, majd később megerősített korlátozások megtiltották azoknak a gyémántoknak a kereskedelmét, amelyek a lázadó UNITA szervezet ellenőrizte országrész bányáiból származnak; a BT tilalmat mondott ki a lázadóknak szánt fegyverszállítmányokra, és korlátozta az angolai kőolajexportot, elrendelte a lázadók bankbetéteinek zárolását. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.