Sokan szeretnének áramot importálni

Huszonöt cég jelentkezett a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. tegnapra kiírt tranzitengedélyre vonatkozó tenderére. A hét nyertes a pályázati feltételek szerint a januárban megnyíló szabadpiacon négy hónapra kap importengedélyt.

Mayer György
2002. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonöt cég jelentkezett a Mavir tegnapra kiírt villamosenergia-tranzitengedélyre vonatkozó tenderére, megpályázva a 750 megawattnyi szabad átviteli kapacitást. Közülük hét, egyelőre meg nem nevezett – három feljogosított nagyfogyasztó és négy áramkereskedő – vállalat nyert négy hónapig érvényes importjogot. Tombor Antal, a Mavir elnök-vezérigazgatója emlékeztetett: a szabad importkapacitások megpályáztatására a januárban életbe lépő villamosenergia-törvény ad módot. E szerint a feljogosított nagyfogyasztók számára megnyíló villamosenergia-piacon a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. eddigi kizárólagos importjoga megszűnik, és a piac szereplői számára részben lehetővé válik az import lehetősége is.
A feljogosított ipari és önkormányzati fogyasztók a teljes villamosenergia-igényük ötven százalékát fedezhetik importból. A szabad átviteli kapacitásokra a piac szereplői a jövő évre vonatkozóan két időszakra jelentkezhetnek. Tegnap lehetett beadni a pályázatokat az első, április végéig tartó időszakra, amelyen egy társaság legfeljebb száz megawatt kapacitásra kérhetett import- vagy tranzitlehetőséget. Az ezt követő második, december végéig tartó időszakra az igények teljesítése versenytárgyalás alapján történik majd meg. Erre március végén kerülhet sor.
Tombor Antal jelezte: a teljes hazai beépített erőművi kapacitás hétezer megawatt, a csúcsterhelési igény pedig közel hatezer megawatt. A jelenlegi szabad átviteli kapacitás 750 megawatt, ebből 150-150 az osztrák és a szlovák, míg 450 megawatt a horvát határokon jelentkezik. Gondot okoz, hogy a külföldi olcsó és szabad kapacitások nem esnek egybe a határkeresztező kapacitással, mert főleg Szlovákiában, Csehországban és Lengyelországban van versenyképes árú villamos energia. Szintén bonyolítja a helyzetet, hogy az új törvény csak január 1-jén lép majd életbe. Ezért a versenypiac szereplőinek, köztük a Mavir engedélyei is akkortól lesznek jogilag érvényesek, így ma még mindenki bizonyos feltételekre építve köthet bármilyen szabadpiaci szerződést. Bár a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium megígérte a piacnyitáshoz szükséges jogszabályok (így többek között az ár- és tranzitrendelet) megjelentetését, ezeket a mai napig sem hozták nyilvánosságra.
A hiányzó rendeletek miatt pedig várhatóan a piacnyitás kezdeti hónapjaiban kevés nagyfogyasztó tud átlépni a versenypiacra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.