Új, tíz évre szóló keretszerződést írt tegnap alá a Magyar Posta és a Postabank: a megállapodás célja, hogy hatékonyabbá váljon a két cég együttműködése, illetve áttekinthetőbb legyen az elég bonyolult – eddig 46 szerződéssel szabályozott – kapcsolatrendszer.
A két cég vezetői közölték: az on-line postahelyek kialakítása folytatódik, ám az eredetileg tervezett 120 banki hellyel szemben jelenleg ötven kiépítésével számolnak. (Jelenleg tizennyolc on-line postahely működik.) Ez annál inkább is fontos – nyomatékosították –, mert a banki betétállomány 46 százalékát a postákon helyezik el az ügyfelek. A Postabank további termékek bevezetését is tervezi a postai hálózatban. A szorosabb együttműködéstől mindkét fél előnyöket remél, így üzleti értékének növekedését is szeretné elérni, ami nem elhanyagolható a privatizáció szempontjából.
Kalmár István, a posta előző vezetője ugyanakkor több szempontból érthetetlennek tartja a fejleményeket.
Kalmár lapunknak nyilatkozva értelmezhetetlennek tartotta magát a megállapodás megkötését is: szerinte a Magyar Postának 97 százalékkal rendelkező tulajdonosként nem megállapodást kellene kötnie, hanem meghatároznia a fejlesztések irányát. Emlékeztetett arra is: az előző menedzsment által elfogadott kétéves tervben 1200 on-line postahely kialakítása szerepelt, amiből 300-500-at már idén üzembe kellett volna helyezni. A most megjelölt 120-as szám félrevezető – vélekedett –, hiszen az csak az első ütemben kialakítandó helyeket tartalmazta, amelyeknek nyárra el kellett volna készülniük.
Kalmár István szerint a fejlesztések forrását az idei évre vonatkozó tervek biztosították, így nem állja meg a helyét az az érvelés, mely szerint a projekt lassulását a pénzhiány okozza. A Postabank ugyanis erre az évre kétmilliárd forintot irányzott elő a postának fizetendő jutalék címén, szemben a tavalyi, megközelítőleg 800 millió forinttal. A különbözet bőven elegendő lett volna a fejlesztésekre, hiszen egy postahely kialakítása – a járulékos költségek nélkül – nagyjából 850 ezer forintba kerül.
A Postabank tegnap közzétette főbb mutatóit is: ezek szerint a mérlegfőösszeg a kilencedik hónap végére 397,1 milliárd forintra emelkedett. A lakossági betétállomány 209,3 milliárdot tett ki szeptember végén, szemben az egy évvel korábbi 195,3 milliárddal. A lakossági hitelállomány – nagyjából 8 milliárdos éves növekedést követően – 37,8 milliárd forintot tett ki a harmadik negyedév végén. A vállalati betétek állománya 76,8, a hiteleké pedig 153 milliárd forintot tett ki.
Volodimir Zelenszkij változásokat jelentett be
