Kettős figyelemmel készül a dán főváros a kezdődő uniós csúcsra. Az általában nyugodt tempójú Koppenhága forgalmát ezekben a napokban számtalanszor rendőrautók cikázása zavarja meg. Nemcsak az érkező delegációk biztosítása igényli a rendőrség fellépését, hanem a szúrópróbaszerűen elvégzett ellenőrzések is. A lakosok reakcióiból lehet lemérni, hogy menynyire szokatlan ez: szinte lenyűgözve követik tekintetükkel az elvágtató rendőrautókat vagy a bombakereső kutyák szimatolását a kormányzati negyedben.
A csúcsnak helyt adó Bella Centert – a belvárostól délre elterülő gigantikus méretű kongreszszusi központot – szinte lehetetlenség megközelíteni. A csúcs ideje alatt erre csak a mintegy ezer delegáltnak, háromezer-egyszáz akkreditált újságírónak és a közvetlen védelemmel megbízott hatezer rendőrnek van lehetősége. A demonstrálók – akik az előzetes számítások szerint tizenkétezren vannak – semmiképpen sem juthatnak a Bella Center és a vendégek közelébe – legalábbis a hatóságok elképzelése szerint.
Bennfentesek egyébként kétfordulós végjátékra számítanak Koppenhágában. A ma kezdődő csúcson a soros dán elnökség – hivatkozással a tagjelöltek részéről begyűjtött minimumigényekre – várhatóan az első körben arra igyekszik majd rávenni a többi tagállam vezetőit, hogy támogassák a bizottsági, illetve az azt kiegészítő dán elnökségi tárgyalási álláspontot. A dán elnökség és a tagjelöltek vezetőinek egyeztetésén mindazonáltal az utóbbiak reakciója az esetek többségében várhatóan elutasító lesz. Ha valóban így történik, akkor óhatatlan egy újabb EU-tizenötös forduló, ahol a továbbiakban kemény alkudozásokra lehet számítani. A valószínűleg hosszas kötélhúzás nyomán összeálló – nem kizárhatóan akár 1-1,5 milliárd euróval is feljavított – költségvetési csomag viszont most már valóban a legvégső ajánlatként fog majd visszakerülni a tagjelöltek elé. Ám ha a jelölteknek és a tagoknak sikerül is végre dűlőre jutniuk, az nem jelenti feltétlenül a csatlakozás teljes lezárását: a Ciprus és Törökország ügye miatti alkudozások miatt ugyanis akár vasárnapig elhúzódhat a koppenhágai csúcs.
Osztrák óhajok. Ausztria ragaszkodik a tranzitengedélyekre vonatkozó megállapodás megfelelő meghosszabbításához, a temelíni atomerőmű ügyében a meglévő megállapodások perelhetőségéhez, és szeretné elérni, hogy a Benes-dekrétumok ügyében Prága tegyen valamilyen gesztust – mondta Wolfgang Schüssel osztrák kancellár tegnap Bécsben újságírók előtt, hangsúlyozva, hogy Ausztria nem akadályozza meg az EU bővítését. E kérdések most a koppenhágai csúcs elé kerülnek, mivel kedden a külügyminiszterek nem jutottak megállapodásra. Schüssel hangsúlyozta: Ausztria Koppenhágában nem hagyja „egyszerűen lerázni magát”, mivel mindig is a tranzitvita megoldásától tette függővé a közlekedési fejezetek lezárását. Bécsi megfigyelők szerint Schüssel minden bizonnyal a tőle megszokott keménységgel tárgyal majd, de kizártnak tekinthető, hogy megakadályozza az EU bővítését, amelynek elkötelezett híve. (MTI)
Úgy tűnik, a Mastercardnak nem jelent semmit kétmilliónál is több kártyahasználó
