Nem nyitott ki az utolsó héten a Budapesti Árutőzsde (BÁT) gabonaszekciója, így a jegyzett termények árai az 51. heti záróárakon vághatnak neki az első hétnek és az új évnek egyaránt. Az utolsó előtti héten a gabonapiacon a búza drágult, márciusi ára 350 forinttal
22 560 forintra nőtt. Az extrabúza márciusi ára 23 700 forinton nyugodott, a takarmánykukorica azonban vegyesen zárt a múlt héten. Márciusi ára 10 forinttal 22 ezer forintra mérséklődött, a májusi 170 forinttal 22 470 forintra nőtt. Szintén márciusra a takarmányárpa
19 500, az olajnapraforgó 62 ezer forintot ért az 51. hét utolsó kereskedési napján.
Öthavi mélypontra jutott a téli lágybúza határidős ára a chicagói terménytőzsdén (CBOT) az elmúlt csütörtökön. A búza márciusi ára 7,5 centtel 3,3825 dollárra mérséklődött vékánként (1 véka = 36,35 liter). A piac ünnepi szünet után indult, számos kereskedő hiányzott a CBOT-ról. Ennek alapján valószínűsíthető, hogy az árak zárásra pénteken nem tartottak már lefelé, és konszolidálódó kereskedésre következett be a csütörtöki veszteséges nap után. Az amerikai exporteladások a december 19-vel zárult egyhetes időszakban a várakozásokat meghaladva növekedtek.
Nem mellékes az év végi hatás sem, mert a kereskedők ilyenkor új pozíciókat nyitnak. A kukorica esetében például az ár további erősödésére lehet számítani. Csütörtökön is ez volt a jellemző: márciusra a vékánkénti ár 0,75 centtel emelkedve 2,4275 dollárig jutott, a napközbeni árcsúcs 2,4350 dollár volt. Az amerikai exporteladások a terménynél a kereskedői várakozások minimuma közelében alakultak. Visszatért a piacra Dél-Korea 152 ezer tonnás vásárlással, és alkudott 105 ezer tonnára.
Az itthoni csendes ötvenkettedik hét eseményeinél nagyobb port vert fel, hogy Oroszország 600 ezer tonnás kedvezményes vámú gabonakvótát kapott az Európai Uniótól a jövőre életbe lépő világkvótarendszerén belül. Orosz illetékesek szerint azonban az EU-országokba irányuló orosz gabona exportjára adott kvóta méltánytalan, lehetőség van tovább tárgyalni 150 ezer tonnás emeléséről, de ez sem oldja meg a problémát. Csakhogy az EU-országok mezőgazdasági miniszterei már véglegesítették a jövő évi gabonaimport-kvótákat, így a világ országai 2003-ban összesen 2 981 600 tonna gyenge és közepes minőségű lágy búzát exportálhatnak az unióba, tonnánként 12 eurós kedvezményes vámmal. Ez alól kivételt jelentenek azok az országok, amelyekkel – mint például a tagjelöltekkel – az EU különmegállapodásokat kötött már régebben. A világkvótából 572 ezer tonna az Egyesült Államoké, és 38 ezer tonna Kanadáé. A kvótán felüli gabonabevitelre tonnánként 95 eurós vámot vetnek ki az unióban.
Az EU mezőgazdasági biztosa, Franz Fischler kijelentette: az unió kész megállapodni Oroszországgal és Ukrajnával a kedvezményes kvótán belüli garantált részükről, előzőleg ugyanis az orosz és az ukrán kormány ellenintézkedésekkel fenyegetőzött. Az orosz kormány például fölvetette kvóták megállapítását és a vám emelését a húsokra, ami erősen sújthatná az EU-országok húsexportját Oroszországba. Oroszország eredetileg ötmillió, Ukrajna hárommillió tonnás kedvezményes vámú kvótát követelt magának az EU-ban. Ukrán számítások szerint ha semmi nem változik, akkor legfeljebb 500 ezer tonna gabonát exportálhatnak jövőre az unióba.
A tökéletes összefoglalás
