Ügyintézés anyanyelven?

Előfordulhat, hogy nemsokára a közigazgatási eljárások során országosan tudják majd használni nemzetiségeink az anyanyelvüket. Legalább is erre utal a közigazgatási eljárási törvény egyik módosító javaslata. A tervezet magukat a kisebbségeket is meglepte, hiszen erről nem értesítette őket senki, és a legtöbben felelőtlen, megalapozatlan ígérgetésnek tartják a bejelentést.

Tar Zsuzsanna
2002. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy még formálódó elképzelés szerint, amennyiben egy örmény, görög, szerb vagy más anyanyelvű magyar állampolgár kérelemmel vagy panasszal fordul a jövőben a helyi önkormányzathoz vagy közigazgatási hivatalhoz, kérése esetén rendelkezésére áll egy azonos nyelven beszélő alkalmazott. Erre a törekvésre utal a közigazgatási eljárási törvény módosító javaslata. A tervezet szövege szerint: a nemzeti vagy etnikai kisebbséghez tartozó magyar állampolgárok és szervezeteik a közigazgatási eljárások során az országban bárhol használhatnák anyanyelvüket. Ebben az esetben a nem magyar nyelvű kérelmet az ügyfél által használt nyelvre is lefordított határozattal kellene elbírálni.
Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman felelőtlen elképzelésnek tartja a jogszabály ily módon való megvalósítását. Szerinte a szükséges megkötések nélkül megvalósíthatatlan a jogi rendelkezés, hiszen káosz uralkodna el a hivatalokban. Példaként említette meg, hogy tudomása szerint lovári nyelvre nem is lehetne lefordítani egy hivatalos dokumentumot, hiszen ez a nyelv nem tartalmaz jogi terminológiákat. – Az sem elhanyagolható, hogy a tolmácsoló, fordító szakemberek alkalmazása országos szinten valószínüleg anyagilag is nagy terhet róna az államra – szögezte le.
– Amennyiben ezentúl be tartanák is ezeket a határozatokat, úgy mindenképpen pozitív lépésként lehetne „elkönyvelni” a jogszabály elfogadását, ám tudomásom szerint erre a nemzetiségek részéről nincs igény – mondta Hende Csaba, az előző kormány kisebbségi ügyekért felelős politikai államtitkára. Heizer Antal, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal (NEKH) elnöke szerint természetes igény egy demokráciában, hogy a kisebbségek anyanyelvükön intézzék hivatalos ügyeiket. Elmondta: a NEKH-ban eddig is az volt a gyakorlat, hogy a választ egy-egy kérdésre, javaslatra az adott kisebbség nyelvén küldték meg. – A mostani javaslat elfogadása előtt azonban egyeztetni kellene a nemzetiségek képviselőivel is, akik további elemeket, garanciákat építhetnének a jogszabályba – közölte. Szerinte a közeljövőben szükség lenne egy közigazgatási nyelvi program elindítására is, amely nagyban segíthetne ezen a problémán.
– Minden pozitív döntésnek örülök, bár azt nehezményezem, hogy erről a javaslatról minket nem értesített senki – jelentette ki Heinek Ottó, a Német Országos Önkormányzat vezetője. Mint mondta: a jelenleg hatályos kisebbségi törvényben is van ilyen jellegű kötelezettség – amit soha senki nem vett komolyan –, az újdonság csupán annyi lenne, hogy a hivataloknak válaszukban az adott kisebbség nyelvén kellene reagálniuk. Szerinte a német ajkú lakosság igényli ezt a módosítást, hiszen például az idősebbeknek még mindig nehézséget okoz a magyar nyelv használata.
– A tervezetet sajnos nem ismerjük, pedig nem ártana a kisebbségeket is bevonni a munkába – mondta Lásztity Péró, a Szerb Országos Önkormányzat elnöke. Szerinte – bár konkrétan ilyen jellegű követelmények nem fogalmazódtak meg –, a javaslat elfogadásának a legtöbb kisebbség örülne, hiszen a 13 magyarországi kisebbség vezetői kérték, hogy kormányzat mintegy 70 millió forintot különítsen el a központi költségvetésből a nemzetiségi nyelvek előmozdítása érdekében, ám még választ sem kaptak ez ügyben. – A közeljövőben tárgyalásokat kívánunk ez ügyben folytatni a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal illetékeseivel – közölte. Elképzelései szerint ezt a lehetőséget a kisebbségek számára elég lenne csupán központi szinten bevezetni, hiszen így csökkenne az önkormányzatok és a bíróságok terhelése is.
– A jogszabály bevezetése a hazai cigányok szempontjából egyáltalán nem indokolt, hiszen a Magyarországon élő romák többségének a magyar nyelv az anyanyelve – vélekedett Farkas Flórián, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke. Hozzátette: vannak ugyan különböző „törzsek” a cigányságon belül, akik maguk között a cigány nyelv több változatát is használják, ám az ő anyanyelvük szintén a magyar.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.