Szent-Iványi István (SZDSZ) nem először fogalmazott meg burkoltan a külügyi tárcát bíráló kijelentést. Ő volt az, aki a koppenhágai tárgyalások lezárását követően azt nyilatkozta: a visegrádi országok cserbenhagyták Magyarországot. A politikus a szombati Magyar Hírlapban továbbra is fenntartotta azt a lapunknak korábban tett kijelentését, miszerint szükség lenne egy önálló, európai integrációval foglalkozó tárcára.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő ugyanakkor minden alapot nélkülözőnek minősítette lapunknak azt, hogy az integrációs miniszteri posztért cserébe egyik jelenlegi tárcájáról lemondana az SZDSZ. Kovács László külügyminiszter, az MSZP elnöke semmi okot nem lát a kérdés napirendre tűzésére, és azt állította: a szabad demokraták közül neki senki nem vetette fel, hogy az SZDSZ igényt tartana egy ilyen posztra. Információink szerint Kovács minisztériuma hatáskörének súlyos csorbítását látná az önálló integrációs tárcában.
A kormányszóvivő szerint az európai uniós csatlakozási szerződés jövő áprilisi aláírása és a 2004. májusi belépés közötti időszak tapasztalatai alapján dől majd el, hogy milyen beosztásban lévő személy felügyeli az integrációs ügyeket. A Külügyminisztérium álláspontja szerint sehol az EU-ban nincs önálló, ilyen kérdésekkel foglalkozó tárca. Szent-Iványi arra alapozza az önálló tárca szükségességét, hogy a konkrét uniós kérdések egyre messzebb kerülnek majd a külügytől, inkább jogi, gazdasági és agrárügyekről lesz szó. Az SZDSZ külügyi szakértője szerint még korai arról találgatni, hogy ki lesz az a személy, aki mindezt öszszefogja. Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára azonban közölte: az integrációs főigazgatóság kialakítása már megkezdődött a tárcánál.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
