Veszteség az amerikai részvényvásárlóknál

Az elmúlt öt évben itthon nem volt érdemes hazai részvényekbe befektetni, helyette inkább a külföldi papírokban volt több ráció – állítják sokan. Ha megnézzük a nemzetközi tőzsdei trendeket, észrevehetjük: téves a hiedelem.

2002. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi gazdaságok, köztük a legerősebb (az Egyesült Államoké) az 1998-as orosz válság óta szinte alig tudtak magukhoz térni. Egyre több a krízisben lévő térség: a japán gazdaság mélyrepülését, a dél-amerikai problémákat, a török politikai válságot említhetjük a sorban. Az USA gazdasága gyorsan elhárítható, de annál mélyebb recesszióba csúszott. A felemelkedésnek már megvoltak az első jelei akkor, amikor a New York-i World Trade Center elleni terrortámadás romba döntötte a szimbolikus tornyokat és vele a gazdaságot. A merénylet okozta sokkot elsősorban az utaztatási cégek, légitársaságok érezték meg, de a luxusipar és a kiskereskedelem is az áldozatok között volt. Az amerikai tragédia még mindig nem volt elég ahhoz, hogy egyesek ráeszméljenek a befektetési baklövéseikre. Az Enron csődje és a mai napig még kibogozatlan „kreatív könyvelési” ügyletek (lásd csütörtökön a Vivendi Universalnál tartott házkutatást) újabb pofonokat adtak a makacs befektetőknek. A minap a magyar Concorde Alapkezelő egyik vezetője említette: a recesszió sújtotta gazdaság eleve nem képes nyereséget termelő vállalatokat fenntartani. Tévedtek tehát azok, akik az amerikai piacok felemelkedésében hittek.
Hasonlóan tévúton jártak azon befektetők, akik a nyugat-európai papírokra voksoltak a tavalyi év végén, 2002 elején. A részvényárak többsége (néhány kivétellel) itt is gyengült, ezzel veszteségeket okozva tulajdonosaiknak. Elemzők szerint az USA gazdasági lassulása az európai partokat is elérte. Ha sem amerikai, sem nyugat-európai, sőt japán részvényeket sem érdemes vásárolni, akkor égető a kérdés: hogyan érdemes megosztani befektetéseinket? A legkönnyebb módszer az, ha keresünk egy alulértékelt stratégiai papírt, és megnézzük, hogy milyen gazdasági hatásoknak van kitéve árfolyama. Ilyen részvényt pedig jó néhányat találunk ma Magyarországon a Budapesti Értéktőzsdén. A másik módszer, ha rövid távon spekulálunk, és valamilyen bennfentes információ nyomán vásárolunk (ez ugyan tilos, de a hazai ellenőrzés nem túlzottan látja át a tranzakciókat), így kedvező hozamokra tehetünk szert igen gyorsan. Ha nincs biztos tipp, akkor vagy hagyjuk a piacot arra menni, amerre akar, és maradjunk a partvonalon kívül, vagy menjünk a háziasszonyok után („olcsón eladni, drágán venni”), talán valami csurran-cseppen. Ha azonban befektetésünk értékének immár tíz százalékát elvesztettük, akkor érdemes eladni a részvényt, és később olcsóbban visszavenni, mintsem vállalni a további bukást vele. Emelkedés esetén soha ne legyünk kapzsik („amit ma megkerestél, realizáld, mert holnapra ez is elpárologhat”), tudjunk mértéket tartani, vagy vegyük tudomásul: aki ma nyertes, az holnap akár vesztes is lehet. Az utolsó tanács: érdemes olyan cég részvényeit vásárolni (főként külföldi papírokról van szó), amely épp csődvédelmi eljárást kért. Egy-két nap alatt a bankok úgyis segíteni fognak az adott vállalatnak, és minimum tíz-, de akár nagyven-ötven százalékos profitot is elérhetünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.