A nagy érdeklődéssel várt iraki jelentés megérkezett New Yorkba, az ENSZ székhelyére. Bagdad állítása szerint a dokumentum azt bizonyítja, hogy az arab országnak nincsenek tömegpusztító fegyverei. A csaknem tizenkétezer oldalas irat egyik példánya a Biztonsági Tanácshoz, a másik pedig az ENSZ Felügyeleti, Vizsgálati és Ellenőrzési Bizottságához (UNMOVIC) kerül. Hans Blix, az ENSZ fegyverzet-ellenőrzési bizottságának vezetője újságíróknak elmondta: munkatársaival együtt azonnal áttanulmányozzák az iratokat és a CD-ket.
Blix kedden közli a Biztonsági Tanáccsal, mennyi időre lesz szüksége az általa vezetett munkacsoportnak az iraki jelentés átvizsgálásához és az arab nyelvű részek angolra fordításához. Némi meglepetést keltett az a hír, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja – az Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Nagy-Britannia és Oroszország – hozzáférhet a teljes iraki dokumentációhoz. Alfonso Valdivieso kolumbiai nagykövet, a BT soros elnöke azzal indokolta a döntést, hogy az érintett országoknak megfelelő tapasztalatuk van a tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos információk kezelésében.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója hétfőn türelemre intett az iraki nyilatkozat elemzésével kapcsolatban. Mohamed el-Baradei, a szervezet főigazgatója újságíróknak arról beszélt, hogy az ügynökségnek több mint egy évébe is beletelhet, amíg meg tudja határozni, képes-e Irak atomfegyverek előállítására.
Az amerikai kormány képviselője is „türelemről” tett említést, de egészen más előjelekkel. Richard Armitage külügyminiszter-helyettes kijelentette: George W. Bush amerikai elnök türelmes, de Irakot megfosztják a tömegpusztító fegyvereitől, ha nem hajlandó az önkéntes leszerelésükre. Állítása szerint az amerikai elnök még nem határozta el, hogy támadást indít-e Szaddám Huszein ellen. Az iraki diktátor Kuvaittal igyekszik békülni. Szaddám Huszein szombati nyilatkozatában közvetve bocsánatot kért a sejkség 1990-es iraki lerohanásáért, ugyanakkor felszólította Kuvait lakosságát, hogy tanúsítson ellenállást az Egyesült Államokkal szemben. Kuvait azonnal visszautasította Szaddám Huszein nyilatkozatát. A térséghez kapcsolódó hír, hogy az amerikai hadsereg hadgyakorlatot kezdett hétfőn a Perzsa-öbölben. Híradások szerint a Katarba telepített, előretolt központi parancsnokság kommunikációs rendszerét tesztelik. A hozzávetőlegesen egy héten át tartó gyakorlatot Tommy Franks tábornok, a Perzsa-öböl térségében állomásozó amerikai erők parancsnoka irányítja.
Nézőpont Intézet: az Európai Unió intézményeiben fennáll a jogállamisági elvek súlyos megsértésének kockázata
