Az Egyesült Államok szeretné rövidesen az ENSZ Biztonsági Tanácsában megvitatni az észak-koreai nukleáris program ügyét – jelezte tegnap John Bolton leszerelési és nemzetközi biztonsági kérdésekkel foglalkozó amerikai külügyi államtitkár. Bolton szerint a testületnek nem kellene rögtön szankciókat elrendelnie, de felszólíthatná Észak-Koreát az atomsorompó-egyezmény felmondásának visszavonására, nukleáris programjának újbóli befagyasztására és urándúsítási programjának ellenőrizhető módon való beszüntetésére. Colin Powell amerikai külügyminiszter is reményét fejezte ki, hogy a BT a közeljövőben hivatalos formában napirendre tűzi az észak-koreai kérdést.
Az amerikai politikusokhoz hasonlóan Jacques Chirac francia elnök is azt szorgalmazza, hogy a BT foglalkozzon az észak-koreai atomfegyverprogram körüli vitával. Észak-Korea azonban nem akarja, hogy a BT bekapcsolódjon a konfliktusba, és az Egyesült Államokkal való kétoldalú tárgyalásokon kívánja rendezni az ügyet.
A diplomáciai rendezésbe beszállt Moszkva is: Alekszandr Loszjukov, az orosz elnök különmegbízottja tegnap adott át Kim Dzsong Il észak-koreai vezetőnek egy rendezési tervet. Az orosz terv gerince az az elképzelés, hogy Észak-Korea lemondana atomfegyverek kifejlesztéséről és birtoklásáról, cserébe pedig biztonsági garanciákat és gazdasági segélyeket kapna. Észak-Korea kedvezően fogadta Moszkva közvetítési javaslatát.
A The New York Times mindeközben arról adott hírt, hogy az orosz hírszerzés a kilencvenes években titokban amerikai megfigyelőműszert telepített Észak-Koreába az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA kérésére, hogy az Egyesült Államok nyomon követhesse a phenjani kormány atomprogramját.
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
