Mindkét ellenzéki párt sajnálatosnak tartja, hogy egy magyar miniszter nyilvánosan száll vitába a KSH-val. Nem felel meg a valóságnak Kiss Péter foglalkoztatási és munkaügyi miniszter nyilatkozata, hogy kedvezően alakul a hazai munkaerőpiac helyzete – mondta sajtótájékoztatóján Balsai István, az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának MDF-es elnöke. Mint jelezte: a KSH adatai ennek az ellenkezőjét mutatják: a 2002. szeptember– november közötti időszakban 18 ezer fővel növekedett a munkanélküliek száma az egy évvel korábbi időszakhoz képest. A munkanélküliek száma elérte a 245 ezret, a munkanélküliségi ráta pedig folyamatosan emelkedve az 5,9 százalékot. Az előző kormány időszakában, 1998– 2002 között 8,7-ről 5,6 százalékra csökkent a munkanélküliség. Ezt a folyamatot szakította meg a Medgyessy-kormány ténykedése, bár a kampányígéretek három-négyszázezer új munkahelyről szóltak. Az előrejelzések ennek az ellenkezőjére utalnak, és 30-40 ezer munkahely megszűnését jósolják. Kiss Péter továbbra is kitartott azon véleménye mellett, hogy a munkaerőpiacon kedvező tendenciák tapasztalhatók.
Őry Csaba, a bizottság fideszes alelnöke kiemelte: egymás után érkeznek a hírek a gyárbezárásokról, az elbocsátásokról, és nemcsak a multinacionális, hanem a kisebb és közepes vállalatok részéről is. Példaként többek között az IBM, a Salamander, a Dunaferr vagy a DAM helyzetét is fel lehet hozni, mert sajnos nem látni azon kormányzati intézkedéseket, amelyek az egyre tarthatatlanabb foglalkoztatási helyzet kezelésére vonatkoznának. Nem tesz semmit a kormány például a könnyűipar védelmében – a piac szereplőinek nyomatékos kérésére sem – a távol-keleti dömping ellen. Emiatt évente 70 milliárd forintos kár éri a költségvetést, és segítség híján tömeges csőd várható a textiliparban is. Olyan összehangolt kormányzati stratégiára lenne szükség, amely egyaránt garantálja a munkahelyek létrejöttét, fennmaradását, a foglalkoztatás bővülését, ezzel együtt a bérek ütemes, európai uniós felzárkóztatását, azaz a magyar gazdaság versenyképességét. A gazdasági támogatások, a beruházások, a kis- és a középvállalkozások lendületének visszafogása ezeket a célokat veszélyezteti, ezért aktív gazdaságélénkítő programot és azonnali cselekvést várnak a kormánytól az ellenzéki pártok. Mindezek miatt javasolni fogják, hogy a foglalkoztatási bizottság kihelyezett ülésein tekintsék át a munkaerőpiac helyzetét.
A tájékoztató időpontjában jelentette be a Philips, hogy képcsövesmonitor-gyártását (CRT) Szombathelyről Kínába helyezi át. Mint Blazsevácz Pétertől, a Philips Magyarország Kft. kommunikációs vezetőjétől megtudtuk: ezek az intézkedések a szombathelyi monitorgyárban a következő három hónapban ötszáz fős létszámcsökkentéshez vezetnek. A gyárban ezt követően RCD-lapos monitorokat fognak gyártani, ehhez 150 dolgozót tartanak meg. A Vas Megyei Munkaügyi Központ hivatalosan eddig még nem kapott bejelentést a Philips tervezett létszámcsökkentéséről, de Éder Géza igazgató jelezte, hogy ma felveszik a kapcsolatot a gyár vezetőivel. Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter szerint a Philips szombathelyi létszámcsökkentésről szóló bejelentése egy természetes ipari átrendeződési folyamat jele. Kiss Péter munkaügyi miniszter azt mondta, hogy a munkaerőpiacon kedvező tendenciák tapasztalhatók. Ugyanezt állította Gúr Nándor, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság MSZP-s elnöke is.
A Pannonplast Rt. közleménye szerint a cég leányvállalatát, a Moldin Kft.-t is súlyosan érinti, hogy a Philips áthelyezi monitorgyártását Kínába. Bár a Moldin Kft. létszámát már száz fővel csökkentették, a hagyományos monitorok gyártásának megszüntetése miatt további száz-százötven fős leépítéssel számolnak.
Információink szerint végelszámolással megszűnik a Mol töltőállomás hálózatának karbantartásával foglalkozó Pentaszerviz Kft. Az intézkedés néhány héten belül több mint száz dolgozó elbocsátását okozza. Mint lapunk december 21-i számában – elsőként – megírtuk, hamarosan kivonulhat itthonról a Skanska Hungaria Építőipari Kft., amely a lépés miatt többtucatnyi munkatársától kényszerül megválni (a csoport másik, ingatlankezeléssel foglalkozó cége viszont Magyarországon marad). A svéd építőipari óriás erről hivatalosan csak tegnap hozott döntést.
Növekvő munkanélküliség. Az előző kormányzati ciklus alatti kedvező foglalkoztatási helyzet – négy év alatt csaknem húsz százalékkal lett kevesebb a nyilvántartott munkanélküli, sőt az egy éve vagy annál hosszabb ideje munkanélküliként nyilvántartottak száma csaknem ötven százalékkal esett vissza – fokozatosan ismét romló tendenciát mutat. Felgyorsultak a nagy létszámú, csoportos leépítések, amelyek a munkanélküliség jelentős megugrásához vezetnek. Az ötezer embert foglalkoztató székesfehérvári IBM bezárta gyárát, részben ennek hatására a Videoton csoport a múlt év végére több mint kétezer dolgozóval volt kénytelen csökkenteni létszámát. A Magyar Postánál négyszáz fő körüli leépítés volt, amelyet az idei évben hasonló nagyságrendű elbocsátás követhet. A Matáv csoport valamivel több mint ezer embertől vált meg. A Dunaferr privatizációs elképzeléséhez készített tanulmány szerint 3500-4000 fős leépítés várható. A MÁV létszáma tavaly néhány száz fővel csökkent. A Flextronics üzemeiben háromszáz fővel kevesebb embernek jut munka, míg a zalaegerszegi ZA-KO Rt. bezárása 1200 embert érint. A Salamander bonyhádi cipőgyárának megszűnése ezer dolgozót érint. Ezekhez csatlakozik a Philips, a Pannonplast, a Pentaszerviz leépítése és a Sanska építőipari cégének kivonulása a magyar piacról.
Ezek a legfontosabb tudnivalók az Otthon Start Programról
