„Államosítás” következik?

Ha nem is a „klasszikus” államosítás gondolatával kacérkodnak kormányzati lakáspolitikusok, de elképzeléseik között szerepel, hogy a 90-es évek elején a lakók által megvásárolt tanácsi lakásokat – melyek tulajdonosai a felújítási és karbantartási költségeket napjainkban nem tudják fizetni – az állam visszavásárolja. Egy konferencián tegnap elhangzott, hogy a szakmai szövetségek által szorgalmazott lakástámogatási összeg megduplázása a közeljövőben nem várható.

Csákó Attila
2003. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vitatott téma, mi legyen azokkal a rendszerváltás után a bentlakók által megvásárolt korábbi tanácsi lakásokkal, melyek tulajdonosai a felújítási és karbantartási költségeket nem tudják fizetni – jelentette ki tegnap egy konferencián Csabai Lászlóné, lakáspolitikai kormánymegbízott. Hozzátette: elképzelhető, hogy az ingatlanokat az államnak vissza kellene vásárolnia.
Csabai Lászlóné ismertette, hogy az egyik napilapban a közelmúltban megjelent elképzelés, miszerint a lakástámogatás összegét évi 280-300 milliárd forintra kellene emelni a jelenlegi 140 milliárdról, teljesíthetetlen. (A keret megduplázásának szükségességéről nemrég Földi Tamás, a Társaság a Lakásépítésért szervezet elnöke nyilatkozott lapunknak). Csabainé aláhúzta, hogy az EU-ban a lakásprogramokat nemzeti ügyként kezelik.
A kormánymegbízott szerint: a kedvező európai uniós mutatókat a lakáspiacon tíz év alatt sem lehet utolérni, ahhoz 15 év szükséges. Ugyanakkor a magyarországi lakáshelyzet – a nehézségek ellenére – hasonló, mint Európa középmezőnyében.
Csabainé a finanszírozásról szólva ismertette: azt alapvetően, minden elemében, sem a régi, sem az új lakások esetében nem akarják megváltoztatni. A bérlakásokkal kapcsolatban megjegyezte: probléma, hogy a bérleti díj nem fedezi a fenntartás költségeit, rossz a területi megoszlás, s hiányuk gátolja a munkahelyi mobilitást. A jövőben olyan szabályozó rendszert akarnak kialakítani, amely lehetővé teszi, hogy a vállalkozók ne csak az építésben, de az üzemeltetésben is részt vegyenek. Továbbá új lakbértámogatási rendszert akarnak bevezetni. Az ingatlanfelújításokkal kapcsolatban a kormánymegbízott kiemelte: azokhoz forrásokat a jövőben az új lakásépítésekkel együtt, vagy akár annak terhére is biztosítani kell. A panelrekonstrukciók kapcsán pedig arról beszélt, hogy az egyes programok esetlegesek, s csak részleges felújításokat eredményeznek. Fontos lenne a későbbiekben, hogy több lakótömb egyszerre végezze a felújítást, a helyi hatóság pedig a környék rendbetételéről gondoskodjon.
Juhász István, a Belügyminisztérium lakáspolitikai főosztályának vezetője emlékeztetett rá, hogy a 90-es években számos ellentmondó kicsi lépés mellett csupán a lakás-takarékpénztárak létrehozása és a szociálpolitikai kedvezmény emelése jelentett nagyobb, pozitív változást. A megépített lakások száma 1999-re húszezer alá csökkent. A helyzetben a 2000. évi intézkedések, programsorozatok hoztak gyökeres változást. Az elmúlt két évben – egybek mellett – 10 318 bérlakás építéséhez nyújtott támogatást a kormány, 17 ezer panel- és 10 ezer hagyományos technológiával épült lakás korszerűsítése kezdődhetett meg. A főosztályvezető szerint pozitívum, hogy a programok idén is folytatódnak, s bérlakásépítésre tízmilliárd forint áll rendelkezésre, amiből 3-4 ezer lakás megvalósulását lehet támogatni.
Az állami támogatás a korábbi 70 százalékról 25-30 százalékra csökkent, s feleakkora összeg jut idén a feladatra, mint az elmúlt két évben. A kieső rész megfinanszírozása érdekében jelenleg hitelkonstrukció kialakításán dolgoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.