Az amerikai elnök a hétfői kormányülést követően újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: a beszéd elkedvetlenítő hír számukra, akik békés megoldást szeretnének. Szaddám Huszein Bush elnök szavai szerint kötelezettséget vállalt a leszerelésre, s „a béke érdekében meg is kell valósítania a leszerelést”. Az amerikai vezető kétségeit hangoztatta, hogy Irak kész eleget tenni a nemzetközi leszerelési követeléseknek, de a leszerelésre „van még ideje”, s Szaddám Huszeinnek meg kell hallania, amit a világ – s nem csak az Egyesült Államok – követel tőle.
Tegnap az Irakban tömegpusztító fegyverek után kutató ENSZ-ellenőrök (UNMOVIC) először használhattak munkájukhoz helikoptereket, amelyeket részben a bagdadi kormány, részben az ENSZ tagállamai bocsátottak rendelkezésükre. A világszervezet ellenőrei hat helikopterrel végezhetik feladataikat – közölte szóvivőjük, Hiro Ueki.
Miközben Bush elnök továbbra is békés megoldásról beszél, egyre csak újabb amerikai csapatok érkeznek Irak közvetlen közelébe, készen arra, hogy az UNMOVIC kudarca esetén nagy valószínűséggel megkezdődő hadműveletekben vegyenek részt. Huszonötezren még a héten megérkeznek Kuvaitba, Bahreinbe, Katarba, míg ötvenezer fő rövidesen megérkezik. Február közepéig lehetőség van mintegy százezer nemzeti gárdista és tartalékos mozgósítására is, akik ugyan nagyobb részt nem a térségbe utaznak, de másutt állomásozva is a kibontakozó iraki hadműveletet támogatják majd. Lapértesülés szerint az amerikai erők Németországban állomásozó 1. páncélos hadosztályát is bevethetik, ahogy a szintén hírneves 101. ejtőernyős hadosztályt is. A 3. gyalogos hadosztály már a sivatagban tartózkodik és kuvaiti–iraki határ közvetlen közelében hajt végre gyakorlatokat, felkészülve a végső öszszecsapásra. A bevetendő amerikai légierő jelentős részét a haditengerészet repülőgép-hordozói adnák, amelyekből február közepén három lesz hatótávolságon belül. A szárazföldön Kuvaitban, Katarban, Bahreinben, valamint Ománban állomásoznak majd amerikai gépek, északon pedig a törökországi Incirlikben, illetve más török repülőtereken folyik készülődés, de az észak-iraki kurd övezetben is több apró repülőteret készítettek fel már a hadműveletekre.
A francia elnök tegnap felszólította a fegyveres erőket, álljanak készen egy Irak ellen indítandó háború eshetőségére. Jacques Chirac első ízben foglalt állást ilyen egyértelműen az Egyesült Államok köré szerveződő nemzetközi koalícióban való francia katonai részvétel mellett.
Törökország déli határainak biztosítása céljából húszezer – páncélosokkal megtámogatott – katonát akar telepíteni Észak-Irakba, abban az esetben, ha az Egyesült Államok támadást indítana Irak ellen – közölte kedden a török sajtó. Az NTV török televízióállomás beszámolója szerint a hatóságok lehetővé tették hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 35 embere török területről bejusson Észak-Irakba, ahol eddig az iraki kormány150 ügynökét sikerült elfogniuk.
***
Háborúellenesség Belgiumban. A belga balközép kormánykoalíció újabb pártja, a vallon szocialisták is állást foglaltak kedden egy esetleges iraki háborús megoldás ellen. Közleményükben felhívják az Európai Unió országait, hogy ne kövessék vakon az amerikai politikát, hanem alakítsák ki önálló álláspontjukat a világpolitikában. Louis Michel külügyminiszter, aki a koalíció meghatározó erejét jelentő liberálisok egyik vezéralakja, ezzel szemben felelőtlennek minősíti az ilyen kijelentéseket, mert azok a nyugat gyengeségét mutatják Szaddám Huszein előtt. (MTI)
Trump elárulta, hogy mi a terve Putyinnal
