A vallási hagyományokra és az ezekből fakadó társadalmi elhatározásra alapozva arra készül Bhután kormánya, hogy a világon elsőként betiltsa a dohányzást – adta hírül a BBC.
A füstölésellenes tradíciók az 1640-es évekig nyúlnak vissza a himalájai királyságban, amikor a modern Bhutánt megalapító harcos szerzetes, Shabdrung Ngawang Namgyal – a világon elsőként – betiltotta a dohányfüst élvezetét a kormányépületekben.
– A nagy szent, aki elhozta nekünk a buddhizmust, Padmasambhava vagy másként Guru Rimpocse, szintén megmondta, hogy a dohányzás rossz, és hogy Buddha egyetlen követője se dohányozzék – nyilatkozta Sangay Ngedupa egészségügyi miniszter az angol tévé tudósítójának. Az ország húsz tartományából tizennyolcban már most is tilos a dohányzás. A rendelet értelmében a cigarettázó emberek és az árusok pénzbírsággal sújthatók. A tiltás egyik élharcosa a bhutáni tiszti főorvos, Gado Tshering, aki vidéki orvosként, majd kormányhivatalnokként már többször figyelmeztette elöljáróit arra, hogy a fiatalok közül egyre többen lesznek a dohányzás rabjai. Mivel Bhután nem dohánytermelő ország, cigarettaszükségletét teljes mértékben importból fedezi, így a kérdésnek Tshering szerint gazdasági vetülete is van.
– Miért kellene a bhutáni családoknak a kosztpénzüket cigarettára költeniük, és miért kellene a mi kis országunk ingyenes egészségügyi ellátásának finanszíroznia az emberek rossz szokásait? – tette fel a kérdést a tiszti főorvos, aki becsületszavát adta, hogy hazája lesz a világ első nem dohányzó országa.
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
