Bukás és megújulás az életág piacán

A befektetési életbiztosítások másfél-két évvel ezelőtti válsága után ismét egyenletes a növekedés, és jól szerepelnek a klasszikus módozatok is.

Binder István
2003. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itthon jelenleg – a nemrég indult Cardif, Magyar Posta és Victoria-Volksbanken életbiztosítókkal együtt – 19 társaság és jó néhány kisebb egyesület kínál életbiztosításokat. Tavaly szeptember végéig 145,9 milliárd forint életbiztosítási díj folyt be a társaságoknál, az egyesületeknél pedig további 2,77 milliárd, ami húszszázalékos bővülés egy év alatt. Eközben a biztosítók által a szolgáltatásokra kifizetett összeg 34,4 milliárd forint volt, ami mindössze bő négyszázalékos bővülés egy év alatt – derül ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) összesítéséből.
Az alacsony díjú csébszerződések megszűnése miatt a szerződésszám hosszú éveken át csökkent itthon. Az ősszel regisztrált 3,86 millió szerződés azonban már tízszázalékos felfutást jelez. A megállapodások fele változatlanul klasszikus vegyes – halálesetnél is fizető, egyúttal az ügyfél pénzét is fialtató, megtakarítási – jellegű módozat. Tízszázaléknyi a befektetési jellegű, úgynevezett unit-linked biztosítás, ahol a biztosított maga dönti el: milyen értékpapírokban fialtatja pénzét (ezeknél általában kis összeg jár az ügyfél halála, megrokkanása esetén). A befizetett díjra vetítve viszont csaknem 56 százaléknyi a vegyes, 37 százaléknyi a unit-linked típusok aránya, a maradékon az úgynevezett tisztán haláleseti, elérési és járadékbiztosítások osztoznak.
Egy átlagos hazai ügyfél a korszerű életbiztosításoknál hetven– százhúszezer forintot, az e téren viszont „legelőkelőbb” Aviva Mébit Biztosítónál 155 ezer forintot fizet be évente életbiztosítására. A hazai életbiztosítási díjbevétel növekedése a kilencvenes években általában rendre meghaladta a vagyonbiztosítások bővülését.
A tőzsde válsága miatt azonban 2000. első fél évében sok ügyfél pánikszerűen kivonta pénzét a befektetési jellegű módozatokból, így 2001-ben átmenetileg nominálisan is csökkent a befolyó díj. A piac azóta újra magára talált, de ismét erősebb a klasszikus, illetve a folyamatosan fizetett díjú szerződések aránya a kockázatosabb, egyszerre, előre fizetett díjú befektetési termékek rovására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.